اجرت المثل

خانواده – اجرت المثل

1- بنده زوجه شخصی هستم که به مدت 6 سال با دستور زوج در منزل مشغول به خیاطی بوده‌ام که درآمد حاصل از این کار را صرف زندگی مشترک نموده‌ام آیا اکنون می‌توانم اجرت‌المثل ایام فوق‌الذکر را مطالبه نمایم یا خیر ؟

پاسخ :

بر طبق تبصره ذیل ماده 336 قانون مدنی چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده‌ی وی نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت‌المثل باشد، به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه می‌تواند اجرت‌المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن، حکم صادر ‌نماید. بنابراین درصورتیکه زوجه در فرض سوال مذکور قصد تبرع (رایگان بودن) کار انجام شده را داشته باشد اجرت‌المثل ایام فوق به ایشان تعلق نخواهد گرفت در عین حال برای دادخواست اجرت المثل حتما با وکلای مجرب در این مجموعه حقوقی مشاوره حقوقی داشته باشید.

برچسب‌ها: دعاوی خانواده ، اجرت‌المثل ، زوج ، زوجه ، عقد ، نکاح ، دادخواست اجرت المثل، وکیل خانواده

2- همسر بنده دادخواستی تحت عنوان اجرت‌المثل به مدت 3 سال کار در آرایشگاه زنانه مطرح نموده‌اند آیا اجرت‌المثل به ایشان تعلق می‌گیرد یا خیر ؟

پاسخ :

بر طبق تبصره ذیل 336 قانون مدنی درصورتیکه کارهایی را که شرعاً بر عهده زوجه نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت‌المثل باشد و همچنین در این فرض که زوجه به دستور زوج به کار آرایشگری مشغول شده باشد و با قصد رایگان نبودن، عمل اجرت‌المثل 3 سال کار به ایشان تعلق می‌گیرد. اما در نظر داشته باشد که برای دفاع از حقوق خود در دادگاه خانواده حتما نیاز به مشاوره با وکیل خوب نیاز است.

برچسب‌ها: دعاوی خانواده ، اجرت‌المثل ، زوج ، زوجه ، عقد ، نکاح ، وکیل خانواده ، لایحه دفاعیه ، دادخواست

3- خانمی هستم که به مدت 2 سال بدون موافقت و اجازه همسر مشغول به کار بوده‌ام آیا الان می‌توانم اجرت‌المثل را دریافت کنم یا خیر؟

پاسخ :

خیر، بر اساس تبصره ذیل ماده 336 قانون مدنی اولاً کار انجام شده توسط زوجه عرفاً باید بتوان برای آن اجرت‌المثل در نظر گرفت که در فرض سوال به این امر اشاره نشده است و ثانیاً چون که کار انجام شده زوجه بدون دستور و اجازه زوج بوده است لذا اجرت‌المثل تعلق نخواهد گرفت. مشاوره حقوقی حتی بصورت تلفنی و مشاوره غیر حضوری بسیار در حل و فصل اختلافات خانوادگی موثر خواهد بود.

برچسب‌ها: دعاوی خانواده ، اجرت‌المثل ، زوج ، زوجه ، عقد ، مشاوره حقوقی ، مشاوره تلفنی ، مشاوره با وکیل

4- خانمی هستم که ضمن عقد با همسرم تنصیف دارایی زوج را شرط نموده‌ام آیا همزمان می‌توانم اجرت‌المثل را هم مطالبه نمایم ؟

پاسخ :

بر اساس نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه‌ قضاییه شرط ضمن عقد تنصیف دارایی زوج با تعیین اجرت‌المثل ایام زندگی زوجه قابل جمع است و هریک دارای مبنا و منشا علی‌حده می‌باشد و دو بحث کاملاً مجزا هستند به طوری که شرط ضمن عقد که طرفین آن را امضاء نموده‌اند در عقد‌نامه موجود است در حالیکه مبحث اجرت‌المثل در تبصره ذیل ماده 336 قانون مدنی است. گروه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت دارای کمسیونهای تخصصی در تمامی زمینه های حقوقی و کیفری می‌باشد.

برچسب‌ها: دعاوی خانواده ، اجرت‌المثل ، زوج ، زوجه ، عقد ، نصف اموال زوج ،  اموال شوهر ، وکیل خانوادگی

5- بنده با عنوان زوجه از دادگاه تقاضای اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک به مدت 10 سال نموده‌ام که در جلسه اول رسیدگی از نظر دادگاه مستحق اجرت‌المثل نمی‌باشم در حالیکه جلسه رسیدگی تجدید شده است می‌خواهم مطلع شوم تکلیف پرونده چیست؟

پاسخ :

همان‌گونه که از فرض سوال مذکور به ذهن متبادل می‌شود اگر زوجه درخواست اجرت‌المثل نماید درصورتی‌که برای دادگاه ثابت شود کارهایی را که زوجه در طول زندگی مشترک انجام داده است به خواست و دستور زوج نبوده و یا به قصد تبرع بوده باشد اجرت‌المثل به زوجه تعلق نمی‌گیرد. بسیار لازم و ضروری است که شما برای پرونده اجرت المثل خودتان با یک وکیل حاذق  قرارداد داشته باشید  و در صورتی‌که سایر شرایط تحقق نحله محقق باشد در این صورت دادگاه در جلسه رسیدگی بعد می‌تواند جهت تعیین نحله برای زوجه اقدام نماید، اگرچه زوجه فقط درخواست اجرت‌المثل نموده باشد.

برچسب‌ها: دعاوی خانواده ، اجرت‌المثل ، زوج ، زوجه ، عقد ، نکاح ، نحله ، وکیل خانواده ، وکیل دادگاه ، وکیل دعاوی

6- خانمی هستم که به جرم رابطه نامشروع به تحمل 74 ضربه شلاق تعزیری محکوم شده‌ام آیا محکومیتم تاثیری در مطالبه اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک را دارد یا خیر ؟

پاسخ :

طبق ماده 9 قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 در مورد اجرت‌ا‌لمثل صرفاً درباره‌ی تعیین نحوه‌ی برخورد با مجرم می‌باشد لذا بر اساس تبصره ماده 336 قانون مدنی اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک ربطی به محکومیت زوجه ندارد و دادگاه خانواده عموما زوج را محکوم به پرداخت اجرت‌المثل می‌نماید. برای دریافت مشاوره حقوقی حتما با موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران در ارتباط باشید .

برچسب‌ها: دعاوی خانواده ، اجرت‌المثل ، زوج ، زوجه ، عقد ، نکاح ، مشاوره حقوقی ، وکیل خانواده، وکالت

7- آقایی هستم که به علت سوء معاشرتهای همسرم تقاضای طلاق نموده‌ام آیا اجرت‌المثل ایام زندگی مشترک به ایشان تعلق می‌گیرد یا خیر؟

پاسخ :

بله، در مورد اجرت‌المثل طبق ماده 29 قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 به حضور عالی می‌رساند که تعیین آن‌ها ارتباطی به نحوه‌ی رفتار زوجه و نحوه درخواست ( اجرت‌المثل ) اعم از این که از طرف زوج یا زوجه باشد ندارد. بنابراین فرض سوال مذکور دو مبحث کاملاً جداگانه می‌باشد و اجرت‌المثل زندگی مشترک به زوجه تعلق می‌گیرد.

برچسب‌ها: دعاوی خانواده ، اجرت‌المثل ، زوج ، زوجه ، عقد ، نکاح ، دادخواست طلاق ، وکیل طلاق ، وکیل

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت