توهین-افترا

توهین و افتراء

1- شخصی با انتشار این مطلب در روزنامه، که بنده کلاهبردار هستم باعث از بین بردن آبروی من شده است، در صورت شکایت بنده ، مجازات ایشان چیست؟

جواب:

بر اساس ماده 697 قانون تعزیرات اسلامی مصوب 1375 هرکس به وسیله اوراق چاپی و یا درج در روزنامه و جراید، امری را به کسی صرحتا نسبت دهد یا آن را منتشر کند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب شود و اگر نتواند صحت اظهارات منتشر شده را اثبات نماید، به مجازات یکماه تا یکسال حبس و تا 74 ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌شود( به استثنای مواردی که موجب حد است). بنابراین حضرتعالی شکایت افتراء و هتک حیثیت اجتماعی را در دادسرای محل و وقوع جرم مطرح نمایید. به جهت تنظیم و نگارش هرگونه شکوائیه با وکلای خبره گروه حقوقی دفاع یاران تماس بگیرید .


برچسب‌ها : توهین و افترا / دعاوی کیفری / تهمت / شکایت کیفری / تنظیم شکوائیه / وکیل امور کیفری / شکایت / وکالت

2- سه نفر از دوستانم در مسجد محل در حالی که باهم صحبت می‌کردند به بنده تهمت صدور چک بلامحل زده‌اند و شاهد هم دارم، اگر من شکایت کنم مجازات آنها چیست؟

جواب:

بر اساس ماده 698 هرکس به قصد افتراء به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا بر خلاف حقیقت به قصد اضرار به غیر، مطالبی را اظهار نماید و صراحتا به وی نسبت دهد، حتی اگر ضرر مادی و معنوی نیز وارد نشود، مرتکب به حبس از دو ماه تا دو سال و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌گردد.

برچسب‌ها : توهین و افترا / دعاوی کیفری / تهمت / دادسرای عمومی / شکایت افترا / وکیل کیفری / وکیل دعاوی / وکیل

3- شخصی 20 گرم مواد مخدر از نوع هروئین در داخل حیاط بنده انداخته و شاهد هم دارم، در حالیکه این امر باعث تعقیب کیفری بنده شد ولی در نهایت دادسرا منع تعقیب صادر نمود. آیا می‌توانم از وی شکایت کنم؟

جواب:

بله. می‌توانید شکایت افتراء (عملی) در دادسرای صادر کننده قرار منع تعقیب به استناد قرار مذکور مطرح نمایید. چرا که بر اساس ماده 699 هرکس عالما و عامدا به قصد متهم نمودن دیگری، آلات و ادوات جرم و یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او گردد، بدون اطلاع آن شخص در منزل یا جیب  مخفی کند، بنحوی که متعلق به او قلمداد کند، پس از صدور برائت یا منع تعقیب مرتکب میتواند به مجازات شش ماه تا سه سال حبس و یا 74 ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌گردد.

قبل از طرح هر نوع شکایت با یک وکیل خوب مشاوره حقوقی داشته باشید .

برچسب‌ها : توهین و افترا / دعاوی کیفری / تهمت / مواد مخدر / وکالت دعاوی / وکیل اختصاصی / وکیل دادسرا / مشاوره حقوقی

4- یک خانم و آقا که برادرزاده بنده می‌باشند به علت اختلاف در مسائل سهم الارث از روی دشمنی با انتشار و پخش اعلامیه فوت اینجانب در گروههای فضای مجازی باعث از بین بردن آبروی بنده شده اند. مجازات آنان چیست؟ به کدام دادگاه مراجعه کنم؟

جواب:

بر اساس ماده 746 قانون مجازات اسلامی هر کس به قصد اضرار به غیر به وسیله‌ی سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی، اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد، اعم از اینکه ضرر مادی و معنوی به دیگری وارد شود یا خیر، مرتکب به مجازات حبس از نود و یک روز تا دو سال حبس، یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌گردد. بنابراین حضرتعالی شکایتی تحت عنوان نشر اکاذیب در دادسرای جرائم رایانه‌ای (در صورت وجود دادسرای جرائم رایانه‌ای در حوضه قضایی) مطرح نمایید. وکلای خبره در این مجموعه حقوقی آماده ارائه انواع مشاوره حقوقی و کیفری می‌باشند.

برچسب‌ها : توهین و افترا ، دعاوی کیفری ، تهمت ، وکیل کیفری ، وکالت جزایی ، وکیل اختصاصی ، مشاوره حقوقی ، شکایت

5- یک خانم که همسایه ماست به علت اینکه آشغال را در راهرو های آپارتمان می‌گذارد و بنده هم به او تذکر دادم که متاسفانه به بنده فحاشی کرد، آیا می‌توانم از او شکایت کنم؟

جواب:

بله . حضرتعالی می‌بایست شکایتی تحت عنوان توهین و فحاشی در دادسرای محل وقوع جرم مطرح نمایید و در صورت اینکه الفاظ استعمال شده از مصادیق توهین باشد، دادگاه محترم حکم به محکومیت مرتکب صادر می‌کند.

برچسب‌ها : توهین و افترا ، دعاوی کیفری ، تهمت ، شکایت از همسایه ، دادسرا ، وکالت دعاوی ، وکیل کیفری ، مشاوره حقوقی

6- یک دوستی دارم که عکس من را تغییر داده و به شکل یک دختر درست کرده است و آن را در فضای مجازی پخش کرده است. در صورت شکایت بنده مجازات قانونی وی چیست؟

جواب:

بر اساس ماده 744 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، تصویر دیگری را تغییر دهد و یا تحریف کند و یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند به نحوی که عرفا سبب هتک حیثیت اجتماعی وی گردد، مرتکب به مجازات حبس از نود و یک روز تا دوسال حبس یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو محکوم می‌نماید. بنابراین حضرتعالی با مرجعه به دادسرای جرائم رایانه‌ای محل وقوع جرم، شکایتی تحت عنوان هتک حیثیت اجتماعی از طریق سامانه رایانه‌ای را مطرح نمایید. بجهت تنظیم شکوائیه با گروه حقوقی دفاع یاران در ارتباط باشید .

برچسب‌ها : توهین و افترا ، دعاوی کیفری ، تهمت ، فضای مجازی ، وکیل کیفری ، شکایت کیفری ، شکوائیه ، مشاوره حقوقی

7- دختر جوانی هستم که در تلگرام با یک پسر آشنا شدم. وی بنده را گول زد و من هم عکس‌های شخصی‌‌ام را به ایشان دادم. ولی الان متوجه شدم عکس‌های شخصی و خانوادگی‌ام را در فضای مجازی پخش کرده است. لطفا کمکم کنید.

جواب:

بر طبق ماده 745 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند، یا در دسترس دیگران قرار دهد، بنحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود، مرتکب به مجازات حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. بنابراین سرکارعالی با مراجعه به دادسرای جرائم رایانه‌ای (در صورت وجود دادسرای جرائم رایانه‌ای اختصاصی) شکایتی تحت عنوان هتک حیثیت اجتماعی از طریق منتشر کردن تصویر خصوصی در فضای مجازی مطرح نمایید. این امر در مجموعه حقوقی دفاع یاران مشاوره حقوقی هم بصورت حضوری و هم بصورت غیر حضوری امکانپذیر می‌باشد .

برچسب‌ها : توهین و افترا ، دعاوی کیفری ، تهمت ، فضای مجازی ، مشاوران حقوقی ، وکالت جرائم رایانه ای ، وکیل فضای مجازی

8- از شخصی می‌خواهم شکایت کیفری کنم، اما می‌ترسم در صورت عدم اثبات در دادگاه یا دادسرا، طرف مقابل، شکایت اعاده‌ی حیثیت کند و من محکوم شوم.چه راهکاری را پیشنهاد می‌فرمایید؟

این باور غلط است. دادگاه محل تظلم خواهی و رسیدگی به شکایات است حق شما طرح شکایت ،و وظیفه‌ی دادگاه بررسی آن است در صورت عدم اثبات، مسئولیت کیفری برای شما نخواهد بود مگر اینکه در شرایطی خاص، که در این صورت می‌تواند تحت عنوان شکایت کیفری افترا از شما شکایت کند

برچسب‌ها : کیفری ، امور کیفری ، افترا ، اعاده حیثیت

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت