جعل-سرقت

جعل و سرقت

1- من یک پرونده حقوقی در دادگاه دارم که به عنوان خواهان پرونده می‌باشم. درحالیکه طرف مقابلم یک برگ کپی را جعل کرده است و به دادگاه حقوقی ارائه کرده است آیا می‌توانم شکایت کیفری جعل بکنم ؟

پاسخ : خیر، با عنایت به ماده 523 قانون مجازات اسلامی و تعریف قانونی جعل فتوکپی و استفاده از آن، چون امکان اضرار به غیر را ندارد جعل جزایی تلقی نمی‌گردد. بر همین اساس شکایت کیفری جعل، احتمالا منتهی به صدور قرار منع تعقیب یا برائت متهم می‌گردد . لکن حضرتعالی در جلسه رسیدگی دادگاه حقوقی می‌توانید ارائه اصل سند را از خوانده تقاضا کنید که درصورت نبودن اصل ، حکم بر محکومیت نامبرده در پرونده حقوقی صادر می‌گردد . شما بجهت پیگیری دقیق این پرونده می‌توانید از وکلای خبره در مجموعه حقوقی دفاع یاران عدالت مشاوره تخصصی بخواهید .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکیل کیفری ، جعل و سرقت ، جعل ، سرقت ، استفاده ازسند مجعول

2- من از شخصی یک واحد آپارتمان خریداری نموده‌ام که فروشنده با ارائه یک نامه جعلی بنده را گول زد که ملک در رهن و یا بازداشت نیست . اما بعداً متوجه شدم که ملک در رهن می‌باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور می‌توانم شکایت جعل در دادسرا مطرح کنم ؟

پاسخ :

با عنایت به اینکه در جرائم جعل استفاده از سند مجعول که منتهی به کلاهبرداری می‌شود فقط کلاهبرداری مورد حکم قرار می‌گیرد، چراکه همانا اتهام جاعل کلاهبرداری است و جعل و  استفاده از سند مجعول در طریق نیل به مقصود و اکل مال غیر به باطل صورت پذیرفته است ،  لذا مقدمه جرم اصلی و در واقع مانور متقلبانه متهم در طریق دستیابی به هدف بوده است ، بنابراین بجهت تقدیم چنین شکوائیه‌ای، توصیه می‌شود با وکلای امور کیفری در موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت قرارداد وکالت تنظیم بفرمایید چرا که عدم استفاده از تجارب وکلای دادگستری می‌تواند عواقبی برای این موضوع داشته باشد .

بر چسب‌ها : وکیل دعاوی کیفری ، شکایت کیفری ، جعل و سرقت ، جعل سند  ، سرقت،  سند مجعول

3- شاکی پرونده‌ای هستم که متهم آن با امضا‌ی خودش سندی را به ضرر من جعل کرده است نتیجه پرونده چیست ؟

پاسخ :

در فرض سوال این نکته که متهم امضای خودش را بر روی سند زده باشد باعث می‌گردد عنوان مجرمانه جعل منتفی گردد. چون که در جعل امضا شبیه سازی رکن اصلی می‌باشد و تا زمانی که شباهت ظاهری امضاها وجود نداشته باشد وقوع جرم جعل منتفی است. مگر اینکه امضای شاکی و متهم شبیه هم باشد که در این صورت دادگاه درصورت احراز شباهت به امضاءها متهم را به مجازات مقرر ماده 536 قانون مجازات اسلامی (شش ماه تا دوسال حبس یا به سه میلیون تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد کرد. بجهت عقد قرارداد وکالت با یک وکیل خوب با گروه حقوقی دفاع یاران عدالت تماس بگیرید .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل پرونده جعل ، سرقت ، استفاده از سند مجعول

4- پدرم حدوداً 70 سال دارد که به جرم صدور چک بلامحل تقریباً یک سال زندانی است که با پیگیری‌های خانواده‌ام به جرم جعل و استفاده از سند مجعول (چک) از شاکی پرونده ، شکایت شده است می‌خواهم شرایط قانونی جرم جعل را بدانم ؟ و اینکه آیا درصورت محکومیت شاکی ، پدرم آزاد می‌شود؟

پاسخ :

صدر جواب سوال اول ارکان اصلی و تشکیل دهنده جرم جعل عبارت است از : وانمود کردن غیر واقع ، قلب حقیقت و قابلیت اضرار به غیر اما در جواب سوال دوم بله با لحاظ اینکه اگر پرونده چک بلامحل و جعل به هم مرتبط هستند می‌توانید در صورت وجود شرایط اعاده دادرسی ، دادخواست اعاده دادرسی تقدیم دادگاه نمایید .

اکیدا توصیه می‌گردد به منظور پیشرفت پرونده شما در این پرونده حتما از وکلای باتجربه‌ی مجموعه حقوقی دفاع یاران مشاوره تخصصی بخواهید.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، کیفری ، جعل و سرقت ، جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ، وکالت دعاوی

5- من یک شریک تجاری دارم متاسفانه شریک بنده به علت اختلافات و شاید لج بازی ، وسایل مغازه که برای هردویمان بوده است را تخلیه و به سرقت برده است آیا می‌توانم شکایت سرقت به دادگاه تقاضا کنم ؟

پاسخ :

خیر، با توجه به سوال شما، شکایت کیفری سرقت اشتباه است . چراکه بردن مال مشترک توسط شریک شما از جمله مصادیق سرقت تعزیری یا حدی نیست ، لیکن فرض سوال، احتمالا می‌تواند از مصادیق خیانت در امانت باشد. بنابراین شکایت کیفری خیانت در امانت می‌تواند دارای وجاهت قانونی باشد. البته با مشاوره حقوقی با گروه دفاع یاران عدالت و ارزیابی سایر مسائل ، این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ،

6- پدر بنده کارگر خدماتی یک بانک است به علت غفلت از 8 کارت بانکی سرقت مبلغ سه میلیون تومان برداشته است. در حال حاضر در اداره آگاهی تحت نظر است . جرم پدرم چیست و چه عواقب قانونی برای او وجود دارد ؟

پاسخ :

با توجه به اینکه اقدام متهم در ربودن کارت و وجوه مربوطه رفتار واحد است و دارای عناوین متعدد مجرمانه است و دارای عناوین 1- سرقت 2- تحصیل مال از طریق نامشروع است لکن متهم به مجازات اشد یعنی سرقت محکوم خواهد گردید . حتما برای پیگیری این پرونده با وکیل امور کیفری در موسسه حقوقی دفاع یاران تماس بگیرید.

بر چسب‌ها : وکیل دعاوی کیفری ، شکایت کیفری ، وکالت در پرونده جعل و سرقت ، سند مجعول

7- چند سارق شبانه برای دزدی به منزل ما آمدن و با اسلحه ما را تهدید کردند و مقداری طلا و پول را دزدیدند. دوربین‌های مدار بسته تصویر آن‌ها را گرفته است مراحل اقدامات ما چگونه است ؟ و جرم و مجازات دزدها چیست ؟

پاسخ :

بهتر آن است که حضرتعالی به محض وقوع سرقت در حین یا بعد از آن بلافاصله با پلیس تماس گرفته و شرح ماوقعه را توضیح دهید و متعاقباً به دادسرای محل وقوع جرم (محل سکونت ) مراجعه نمایید و شکایتی تحت عنوان سرقت مقرون به آزار مطرح نمایید. در جواب سوال آخر در صورت اثبات سرقت مقرون به آزار و مسلحانه دادگاه مرتکبین را به مجازات مقرر در ماده 652 قانون مجازات اسلامی سه ماه تا 10 سال حبس و شلاق تا74 ضربه محکوم خواهد کرد. مع‌الهذا درصورتیکه اثبات جرم واقع شده ، احتمالا علاوه بر مجازات جرم به حداکثر مجازات مذکور در این ماده نیز محکوم خواهند شد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ،

8- در یک مبایعه نامه یک قطعه زمین بزرگ را در منطقه شمال کشور خریداری کرده ام و برای مراحل ساخت و دریافت مجوزهای ساخت و صدور سند رسمی هم از فروشنده یک وکالتنامه رسمی دریافت نموده ام ، اما اکنون نه تنها زمین مذکور جز منابع طبیعی اعلام شده است بلکه وکالتنامه هم که به من داده اند ، جعلی اعلام شده چون از بنده کپی مدارک گرفتند و وکالتنامه محضری را در بنگاه املاک تحویلم داده اند و بنده در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا نکردم، اکنون که فروشنده ی زمین هم در دسترس نیست چطور میتوانم مشکل را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنم ؟

پاسخ :

متاسفانه گاهی خرید و فروش در املاک شمال کشور با مشکلاتی از این قبیل مواجه می شود و احتمالاً نام و مشخصات فروشنده هم واقعی نمی‌باشد شما می‌بایست به دفتر مشاور املاک مراجعه نمایید و تایید و اصالت اسناد و مدارک ارائه شده در زمان مبایعه نامه را از ایشان مطالبه نمایید و با مدارک به دست آمده به جستجوی ریشه اصلی صاحب زمین از طریق شورای روستا  و یا سایر مراجع بپردازید و اگر فروشنده و صاحب ملک را پیدا کردید از ایشان شکایت کیفری انجام دهید و درصورتی که هیچ مشخصاتی بدست نیاوردید به عنوان مجهول‌الهویه از فروشنده شکایت کلاهبرداری و جعل و استفاده از سند مجعول ثبت کنید مطمئن باشید از طریق دادسرای عمومی شهرستان مربوطه ضمن دریافت استعلامات مربوطه ، به شکایت کیفری شما با دقت رسیدگی خواهد شد و انشالله به نتیجه مطلوب خواهید رسید . برای طرح هر نوع شکایت کیفری در سراسر ایران به وکلای پایه یک دادگستری در این مجموعه حقوقی مراجعه نمایید و همچنین از طریق لینک ارزیابی و بررسی پرونده در همین سایت خواسته خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری و مشاوره تلفنی دریافت نمایید .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ،

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت