سایر موارد داوری

سایر امور داوری

1- بر طبق قرارداد رسمی یک قطعه باغ را به مدت یکسال اجاره کرده‌ام اما پمپ آب متعلق به این باغ در داخل چاه عمیق سوخته است و صاحب باغ ، بنده را مسئول جبران خسارت می‌داند ولی من باغ را با آب اجاره کرده‌ام و در این ماجرا درختان هم از بی آبی در حال خشک شدن هستند لطفاً راهنمایی بفرمایید که چاره قانونی حل این مشکل چگونه است ؟

پاسخ :

شما می‌توانید صاحب باغ را الزام به تعمیر و پمپ چاه نمایید مگر اینکه در قرارداد مسئولیت کامل پمپ بر عهده شما قرار داده شده باشد و یا اینکه شما در از بین رفتن پمپ مذکور قصوری انجام داده باشید. در هر صورت بهتر آن است که برای زنده نگه داشتن درختان و جلوگیری از خسارات بیشتر هرچه سریعتر از طریق داوری و یا حکمیت اقدام به رفع اختلافات نمایید .

برای انتخاب داور مرضی‌الطرفین و ارجاع امر به داوری با گروه داوری و میانجیگری در موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت تماس بگیرید و ضمن عقد قرارداد داوری به رفع اختلافات خود سرعت ببخشید.

برچسب‌ها : داوری ، داوری و میانجیگری ، داور مرضی‌الطرفین ، رفع اختلافات

2- بنده خریدار یک کارخانه تولیدی در حوالی شهر قزوین هستم و این کارخانه را با 3 نفر دیگر شریک هستم اما بدلیل مشکلات کاری و مالی و مطرح شدن چندین شکایت و دادخواست حقوقی علیه یکدیگر مدت یکسال است که کارخانه تعطیل شده است . آیا برای حل اختلافات در این مراحل که چندین پرونده حقوقی و کیفری در مراجع قضایی داریم میتوانیم به داوری و میانجیگری مراجعه کنیم و یا چون به دادگاه حقوقی و دادسرا مراجعه داشته ایم باید منتظر رای و نظر قاضی باشیم ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ :

بله میتوانید برای حل مشکلات حقوقی و کیفری به گروه ها و افراد ذیصلاح داوری و میاجیگری مراجعه نمایید .

بر طبق ماده 454 آیین دادرسی مدنی در هر مرحله از دادرسی با رضایت طرفین دعوا ، میتوان به داور مراجعه کرد . در نظر داشته باشید که حل و فصل اختلافات از طریق داور مرضی الطرفین و یا گروه داوری به مراتب سریعتر و ارزانتر از پیگیری پرونده از طریق مراجع قضایی و دادگاه خواهد بود .

برای ارجاع امر به داوری با گروه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت تماس بگیرید .

برچسب‌ها : داوری ، داوری و میانجیگری ، داور مرضی‌الطرفین ، رفع اختلافات

3-در یک قرارداد پیش فروش آپارتمان خریدار و فروشنده در دفتر مشاور املاک قید کرده ند در صورت اختلاف داور را مدیر آژانس املاک تعیین کند آیا هر داوری که او انتخاب کند باید پذیرفته شود ؟

پاسخ :

با توجه به اینکه بر طبق قانون انتخاب داور را میتوان به شخص ثالث و خارج از قرارداد سپرد بله این عمل صحیح و قانونی به نظر میرسد . اکنون در صورتی که هر دو طرف اختلاف از انتخاب داور رضایت ندارید میتوانید با توافق یکدیگر داور مذکور را خلع نمایید و داور دیگری را انتخاب و یا به دادگاه صالح مراجعه نمایید . برای انجام هرگونه داوری یا میانجیگری در اختلافات به مجموعه حقوقی دفاع یاران عدالت مراجعه نمایید .

برچسب‌ها : داوری ، داوری و میانجیگری ، داور مرضی‌الطرفین ، رفع اختلافات

4- در هنگام تنظیم یک مبایعه نامه خرید آپارتمان ، در دفتر آژانش املاک (بنگاه) را به عنوان داور مشخص کرده ایم و حال که به مشکل و اختلافی در مورد مفاد قرارداد برخورد کرده ام ، وکیل ما عنوان میکند که برای حل اختلافات باید به دادگاه مراجع کنیم و شرط داوری در این قرارداد اعتباری ندارد، چه راهکاری پیشنهاد می فرمایید ؟

پاسخ :

پاسخ وکیل شما کاملاً منطقی و قانونی می باشد زیرا در قراردادها باید هم موضوعات اختلافات و شخص داور و سایر مسائل مشخص شده باشد و ذکر کلمه دفتر آژانس و یا بنگاه چون شخص معین نمی باشد ، این موضوع با مشکل رو به رو شده است حال اگر هر دو طرف برای حل اختلافات تمایل به داوری دارید میتوانید با این مجموعه حقوقی دفاع یاران تماس بگیرید و ضمن تشریح مشکلات و اختلافات از حقوقدانان این مرکز برای داوری تخصصی انتخاب نمایید و موافقتنامه جدید داوری را تنظیم نمایید زیرا رای داوری سریع‌تر و کم هزینه تر از مسیر مراحل دادگاه های قضایی و سایر مخارج و پرداخت حق‌الوکاله می‌باشد.

برچسب‌ها : داوری ، داوری و میانجیگری ، داور مرضی‌الطرفین ، رفع اختلافات

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت