مطالبه وجه

مطالبه وجه

1- در یک حکم دادگاه که برای من صادر شده است، مبلغی تحت عنوان نیم عشر ذکر شده است، منظور قاضی در این رای چیست؟

جواب:

معمولا در احکام قضائی علاوه بر جبران خسارت شخص خواهان، مبلغی نیز باید شخص محکوم‌، به دولت بابت خسارت دادرسی بپردازد و منظور از نیم عشر همان یک بیستم مبلغ محکوم به می‌باشد.

برای تفسیر و توضیح کامل اصطلاحات حقوقی و قضائی مندرج در احکام قضائی با دفتر موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران تماس بگیرید.

برچسب ها: مطالبه وجه ، چک ، سفته ، دعاوی حقوقی ، خسارت ، مشاوره حقوقی ، قرارداد وکیل ، مطالبات

2- مدت سه سال است که یک فقره چک از همکارم بابت فروش ماشین دریافت کرده‌ام اما متاسفانه پول چک را فراهم نمی‌کند. با توجه به تورم موجود در جامعه آیا فقط وجه چک را می‌توانم طلب کنم و یا نسبت به تورم، مبلغ نهایی چک هم زیاد می ‌شود؟

جواب:

شما می‌توانید در تنظیم دادخواست نه تنها اصل مبلغ چک را مطالبه نمایید، بلکه کلیه خسارات از جمله خسارات تاخیر در تادیه وجه چک را نیز از صاحب چک طلب کنید. قبل از ارائه دادخواست مطالبه وجه از گروه حقوقی دفاع یاران عدالت مشاوره بخواهید.

برچسب ها: مطالبه وجه ، چک ، سفته ، دعاوی حقوقی، دادخواست مطالبه وجه ، مشاوره با وکیل خوب ، وکیل

3- بر اساس یک رسید معمولی که با دستخط بدهکار نوشته شده است، از شخصی طلبی دارم. اما وی بدقولی کرده و وجه من را پرداخت نمی‌کند، آیا این رسید معمولی را می‌توانم به دادگاه ارائه دهم و آیا چنین برگه‌ای اعتبار محکمه پسند دارد؟

جواب:

بله. همین رسید معمولی قابلیت استفاده دارد و در صورتیکه شخص بدهکار منکر اصالت رسید و امضاء و دستخط خویش شود، می‌توانید از مراجع قضایی جهت اثبات اصالت آن رسید، تقاضای کارشناس کنید.

برای اطلاع از کم و کیف قوانین و نحوه دادرسی در دادگاههای کشور، از مشاوره با کارگروه تخصصی موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت بهره بگیرید.

برچسب ها: مطالبه وجه ، چک ، سفته ، دعاوی حقوقی ،کارشناس رسمی دادگستری، کارشناسی خط، وکیل تهران

4- بنده مبلغی حدود یکصد میلیون تومان به شخصی قرض داده‌ام، در حال حاضر وعده پرداخت آن مبلغ رسیده است، ولی آن را نمی‌پردازد. به کدام دادگاه مراجعه کنم؟

جواب:

بر اساس ماده 265 قانون مدنی، هرگاه کسی مالی به دیگری دهد، ظاهر در عدم تبرع است. بنابراین اگر کسی چیزی به دیگری بدهد بدون آنکه مقروض آن چیز باشد، قانونا می‌تواند آن را استرداد کند. ولی بر اساس رویه دادگاههای کشور، مدعی و پرداخت کننده باید دلیل بیاورد تا مال خود را پس بگیرد. مع الوصف حضرتعالی دادخواست مطالبه وجه در دادگاه محل سکونت مدیون (بدهکار) مطرح نمایید.

قبول وکالت مطالبات اشخاص و شرکتها و وصول چکهای سازمانی در موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت.

برچسب ها: مطالبه وجه ، چک ، سفته ، دعاوی حقوقی، وصول قانونی مطالبات، وکالت بین المللی ، وکیل امور بانکی

5- بنده یک آپارتمان خریده‌ام ولی قولنامه آن را گم کرده‌ام و فروشنده علی رغم اینکه مبلغ دویست میلیون تومان دریافت کرده است. ولی مجددا قرارداد فروش را امضاء نمی‌کند و از طرفی پول را هم گرفته است. راهکار چیست؟

جواب:

در فرض سوال مذکور شما اگر مبایعه نامه فی ما بین فروشنده و خریدار را پیدا کردید، می‌توانید با ارسال اظهارنامه تقاضای حضور برای تنظیم سند نمایید. ولی اگر مبایعه نامه پیدا نشد به ناچار می‌بایست پرینت حساب خود را ضمیمه دادخواست مطالبه وجه به طرفیت فروشنده تقدیم دادگاه نمایید. برای بررسی بیشتر در این مورد و تهیه استشهادیه با مشاوران حقوقی این موسسه حقوقی تماس بگیرید.

برچسب ها: مطالبه وجه ، چک ، دعاوی حقوقی، استشهادیه، مبایعه نامه ، وکالت املاک، وکیل املاک ، مشاور حقوقی

6- من به همراه شریک‌ام یک قرارداد مشارکت بستیم که سال 1396 پایان مدت قرارداد بود، ولی شریک نه تنها سود حاصل از شراکت بنده را نمی‌دهد بلکه اصل سرمایه را نیز پرداخت نمی‌کند، راهکار چیست؟

جواب:

با عنایت به اینکه قرارداد مشارکت حضرتعالی و فروشنده از اسناد عادی است ولی شما می‌توانید با تقدیم دادخواست مطالبه وجه به طرفیت شریک، اصل طلب خود و سایر سود حاصله از طریق ارجاع امر به کارشناس تقاضا نمایید. مع‌الوصف پرینت حساب و استعلامات مربوط به شراکت خود را پیوست دادخواست نمایید. برای طرح این دادخواست از گروه حقوقی دفاع یاران مشاوره کامل دریافت نمایید.

برچسب ها: مطالبه وجه ، چک ، سفته ، دعاوی حقوقی، ارائه دادخواست حقوقی ، وکالت دعاوی ، وکیل دادگستری

7- دوست بنده مبلغ پنجاه میلیون تومان بدهکار می‌باشد، می‌خواهم بدانم آیا من می‌توانم به جای ایشان وجه بدهی را به طلبکار بپردازم؟

جواب:

بله. بر اساس ماده 267 قانون مدنی، ایفاء دین از جانب غیر مدیون پذیرفته شده است و حضرتعالی می‌توانید وجه مذکور را به طلبکار پرداخت نمایید. مع‌الوصف اگر با اذن و اجازه مدیون پرداخت نمایید بعدا حق مراجعه به دوستتان جهت دریافت مبلغ پرداختی را خواهید داشت، در غیر اینصورت خیر.

برچسب ها: مطالبه وجه ، چک ، سفته ، دعاوی حقوقی ، وکیل پایه یک دادگستری ، مشاوره حقوقی ، وکیل شهرستانها

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت