وصیت-ارث

وصیت و ارث

1- آیا پدر می‌تواند یکی یا چند فرزند خود را از ارث محروم کند؟

جواب:

خیر. هر شخصی تا زنده است اختیار کامل اموال خویش را دارد و می‌تواند هر گونه‌ای که بخواهد نسبت به اموالش تصمیم گیری داشته باشد. اما بعد از فوت، اموال و کلیه ماترک متوفی بر اساس قانون ارث تقسیم خواهد شد و ذکر این نکته ضروری می‌باشد که وصیت نامه‌ای که بر بیش از یک سوم اموال تاثیر گذار باشد، باید به تایید و رضایت وراث نیز برسد، در غیر رضایت سایر وراث تا ثلث ماترک موثر خواهد بود. (ماده 837 قانون مدنی مطالعه شود)

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، ماترک ، دعاوی حقوقی  ، تقسیم ماترک ، مشاوره حقوقی ، وکالت در ارث ، وکیل

2- برادر من حدود یکسال پیش خودکشی کرد که متاسفانه منجر به فوت وی شد. این در حالی است که بعد از اقدام به خودکوشی و قبل از فوت بر اساس یک وصیت، یک سوم اموال خود را به دوستش وصیت نموده بود. اکنون دوستش مطالبه مقدار وصیت شده اموال متوفی را دارد. تکلیف قانونی اموال برادرم چیست؟

جواب:

بر طبق ماده 836 قانون مدنی، هرگاه کسی به قصد خودکشی خود را مجروح یا مسموم کند و پس از آن وصیت نماید آن وصیت در صورت تلف شدن وی باطل است و هرگاه منتهی به فوت نشد وصیت وی مذبور نافذ است. برای دریافت اطلاعات حقوقی کاملتر با موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت تماس بگیرید.

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، ماترک ، دعاوی حقوقی  ، تقسیم ماترک ، وکیل خانواده ، مشاوره حقوقی ،

3- پدرم حدود یکسال قبل از فوتش 2 وصیت جداگانه در سالهای 1395 و 1396 برای فرزندانش تنظیم کرده بود. می‌خواهم بدانم کدام یک معتبر است؟

جواب:

بر اساس ماده 839 قانون مدنی هرگاه موصی ثانیا وصیتی بر خلاف وصیت اول نماید، وصیت دوم صحیح است. بنابراین هرگاه 2 وصیت نامه مخالف در تاریخ های مختلف تنظیم شده باشد، وصیت نامه مقدم باطل و وصیت نامه موخر صحیح و مطابق قانون است. لکن در فرض سوال وصیت 1396 صحیح است. به جهت عقد قرارداد با وکیل امور املاک و انحصار وراثت، با موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت تماس بگیرید.

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، دعاوی حقوقی  ، تقسیم ماترک ، انحصاروراثت ، مشاوره حقوقی ، وکیل اختصاصی

4- وصیت نامه ‌ای وجود دارد که نویسنده آن کلیه اموالش را به شخصی واگذار نموده است. آیا اصولا چنین وصیت نامه‌ای معتبر است؟

جواب:

بر اساس ماده 843 قانون مدنی وصیت به زیاده بر یک سوم اموال و ترکه نافذ نیست، مگر با اجازه وراث باشد. و اگر بعضی از ورثه اجازه کنند فقط نسبت به سهم او نافذ است. بنابراین وصیت فوق تا یک سوم اموال صحیح است مگر با رضایت تمام وراث .

قبول تنظیم و نگارش انواع وصیت نامه در موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت توسط کارگروه تخصصی انجام می‌گیرد.

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، ماترک ، دعاوی حقوقی  ، تقسیم ماترک ، انحصار وراثت ، وکیل ارث ، وکیل

5- پدر بنده در مورخ 10/03/1396 فوت شده است. در حالیکه پدربزرگم معلوم نیست چه روزی فوت شده است، نحوه ارث بردن دو شخص فوق چگونه است؟

جواب:

بر اساس ماده 874 قانون مدنی اگر بین اشخاصی توارث باشد و بمیرند و تاریخ فوت یکی از آنها معلوم و دیگری از حیث تقدم و تاخر مجهول باشد، فقط آن که تاریخ فوتش مجهول است از دیگری ارث می‌برد. چرا که وراثت آن که تاریخ فوتش مجهول است نتیجه اصل استصواب حیات او بعد از مرگ کسی است که از او ارث می‌برد. از اصل تاخر حادث نیز همین نتیجه بدست می‌آید.

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، ماترک ، دعاوی حقوقی  ، تقسیم ماترک ، مشاوره حقوقی ، وکیل ارث ، وکیل

6- زنی هستم که همسرم اخیرا فوت شده است. با توجه به اینکه متوفی اموال زیادی از خود بر جای گذاشته‌اند، میزان سهم ارث بنده چگونه است؟

جواب:

در فرض سوال مشخص نشده است که آیا صاحب اولاد از متوفی هستید یا خیر. در صورتیکه صاحب فرزند باشید بر اساس ماده 901 قانون مدنی، یک هشتم اموال فریضه‌ی شماست. ولی اگر از متوفی صاحب فرزند نباشید بر اساس ماده 900 قانون فوق الذکر، یک چهارم اموال متوفی فریضه سرکارعالی خواهد بود. جامع‌ترین مشاوره حقوقی حضوری و غیر حضوری توسط وکلای دادگستری در موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت انجام می‌گیرد .

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، ماترک ، دعاوی حقوقی  ، تقسیم ماترک , وکالت املاک ، وکیل اختصاصی ، وکیل

7- در صورتیکه پدر و مادر و دو دختر، تنها وارثان متوفی هستند، می‌خواهم بدانم نحوه و میزان سهم الارث اشخاص مذکور چگونه است؟

جواب:

بر طبق ماده 909 قانون مدنی هر گاه پدر یا مادر متوفی موجود باشند و چند دختر نیز وجود داشته باشد، سهم دخترها بالسویه جمعا به مقدار دو سوم می‌باشد و سهم الارث پدر و مادر جمعا یک سوم می باشد.

با مشاوره گرفتن از مجموعه حقوقی دفاع یاران، امنیت و آرامش را تجربه کنید.

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، ماترک ، دعاوی حقوقی  ، دادخواست حقوقی ، مشاوره حقوقی ، وکیل اختصاصی

8- در متن وصیت نامه ام قصد دارم یکی از فرزندانم را از ارث محروم کنم. راهکار قانونی آن چیست؟

پاسخ

هیچکس نمی‌تواند وارث خود را از ارث محروم کند ضمنا در نظر داشته باشید وصیت نامه ی شما فقط درمورد یک سوم از اموال شما معتبر خواهد بود مگر اینکه در زمان زنده بودن خود، اموالتان را به سایر ورثه منتقل نمایید و با این کار برای بعد از مرگ مالی برای تقسیم باقی نماند اما یک استثنا وجود دارد و آن مسئله به این شکل است ،که تنها وارثی از ارث محروم می‌شود که مورث خود را به قتل برساند.

برچسب‌‌‌ها : دعاوی حقوقی ، حقوقی ، وصیت نامه ، ارث ، ماترک

9-بعد از فوت پدرم مشخص گردید که پدرم همسر دوم داشته و یک فرزند 3 ساله هم از ایشان دارد برای انجام انحصار وراثت و تقسیم ارث ، آیا به همسر دوم پدرم ارث میرسد و یا همسر دوم که صیغه بوده ارثی نمیبرد ؟

پاسخ :

بعد از تولد فرزند از همسر صیغه ای میبایست برای ثبت ازدواج دائم و گرفتن شناسنامه برای نوزاد اقدامات قانونی صورت میگرفته ، که میبایست اقدامات فوق حتما صورت بگیرد و انجام ثبت ازدواج دوم مراحل خاص قانونی دارد و به همسر دوم و فرزند ایشان هم ارث تعلق خواهد گرفت و شما میبایست سهم الارث این دو نفر را هم در تمام موارد و مراحل انحصار وراثت در نظر داشته باشید . جهت کسب اطلاعات حقوقی در زمینه های انحصار وراثت و  تنظیم وصیتنامه معتبر با گروه حقوقی بین المللی دفاع یاران تماس بگیرید.

برچسب‌ها : وصیت‌نامه ، ارث ، ماترک ، دعاوی حقوقی  ، دادخواست حقوقی ، مشاوره حقوقی ، وکیل اختصاصی

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت