از کار افتادگی

از کار افتادگی

1- بنده کارگر ساختمانی هستم که بشدت صدمه جسمانی دیده‌ام ، حال تعریف قانونی از کار افتادگی کلی چیست ؟ و آیا برای برقراری مستمری از کار افتادگی کلی ، سابقه‌ی بیمه هم ملاک است یا خیر ؟

پاسخ :

به موجب بند 13 ماده 2 قانون تامین اجتماعی مصوب 1354، از کار افتادگی کلی عبارت است از کاهش قدرت کار بیمه شده ، به نحوی که نتواند با اشتغال به کار سابق ، یا کار دیگری، بیش از یک سوم از درآمد قبلی خود را بدست آورد و به استناد بند الف ماده 70 همان قانون ، هرگاه  درجه کاهش قدرت بیمه شده شصت و شش درصد باشد از کار افتادگی کلی شناخته می‌شود و همچنین مستنداً به ماده 71 قانون فوق، بیمه شده‌ای که در اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری حرفه‌ای از کار  افتادگی کلی شناخته شود بدون در نظر گرفتن مدت پرداخت حق بیمه استحقاق دریافت مستمری از کار افتادگی کلی را ،خواهد داشت . گروه حقوقی دفاع یاران عدالت دارای کارگروه تخصصی در زمینه انواع بیمه های، از کار افتادگی ، بازنشستگی و عمر و پس انداز می‌باشد ، شما میتوانید برای دریافت اطلاعات بیش‌تر  راجع به انواع بیمه ها و مسئولیتهای  شرکتهای بیمه گر با متخصصین امور بیمه در این مجموعه حقوقی در ارتباط باشید .

برچسب‌ها : بیمه، بیمه از کار افتادگی ، بیمه تامین اجتماعی ، بازنشستگی ، مشاوره حقوقی ، وکیل بیمه ، وکیل

2- یک کارگر ساده ساختمانی در حین کار دچار سانحه می‌شود و از ناحیه دست آسیب می‌بیند متاسفانه با گذشت زمان دست آسیب دیده کارایی خود را از دست می‌دهد آیا به ایشان مقرری از کار افتادگی کلی تعلق می‌گیرد یا خیر؟

پاسخ :

جواب فرض سوال بستگی به این دارد که ، آسیب حتما باید ناشی از کار بوده باشد، که در این صورت آسیب دیدگی فوق می‌بایست شرایط مندرج در بند 13 ماده 2 قانون تامین اجتماعی و ماده 70 قانون اخیر را داشته باشد تا مشمول از کار افتادگی کلی باشد و مقرری از کار افتادگی کلی نیز به ایشان پرداخت گردد . موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت دارای کارگروه تخصصی در زمینه‌های انواع بیمه ها و محاسبات انواع دیه و نحوه وصول دیه از شرکت‌های بیمه می‌باشد شما موکلین گرامی می‌توانید برای دریافت اطلاعات کامل‌تر در امور حقوقی بیمه‌ها و عقد قرارداد وکالت در پرونده‌های وصول دیه تصادفات رانندگی اعم از دیه فوت یا دیه جراحات با وکلای خبره مجموعه حقوقی دفاع یاران عدالت در ارتباط باشید .

برچسب‌ها : بیمه، بیمه از کار افتادگی ، وکیل بیمه ، دریافت دیه از بیمه ، مشاوره حقوقی ،وکیل دیه

3- بنده به علت ابتلا به یک بیماری حرفه‌ای و شدید، از کار افتاده‌ام ، درحالی‌که بیمه تامین اجتماعی هستم ، می‌توانم از کار افتادگی بگیرم؟ درصورت مثبت بودن جواب شرایط قانونی آن چیست ؟

پاسخ :

 بله، درصورت رعایت شرایط ماده ذیل ، مطابق با ماده 75 قانون تامین اجتماعی مصوب 1354، بیمه شده‌ای که ظرف ده سال قبل از وقوع حادثه‌ای غیر ناشی از کار یا ابتلا به بیماری حداقل ، حق بیمه یک سال کار را متضمن حق بیمه نود روز کار، ظرف یکسال قبل از وقوع حادثه یا بیماری منجر به از کار افتادگی باشد پرداخت نموده باشد درصورت از کار افتادگی کلی ، حق استفاده از مقرری از کار افتادگی کلی غیر ناشی از کار ماهانه را خواهد داشت .

موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت ، آماده عقد قرارداد با شرکت‌ها و سازمان‌ها در امور مشاوره حقوقی امور کارگر و کارفرما و مشاوره تخصصی در امور بیمه‌های تامین اجتماعی و سایر بیمه‌های حوادث انفرادی و گروهی می‌باشد. برای دریافت خدمات تخصصی با وکلای با تجربه در این مجموعه حقوقی قرارداد همکاری یا مشاوره منعقد بفرمایید.

برچسب‌ها : بیمه ، دیه تصادفات رانندگی ، وکیل بیمه ، دریافت دیه از بیمه ، مشاوره حقوقی ، مشاوره بیمه‌ای

4- من در اثر حادثه‌ای ( خارج از محل کار ) بشدت آسیب دیده‌ام ، سوالم این است آیا به علت فوق می‌توان از کار افتادگی کلی گرفت؟ و میزان مقرری از کار افتادگی کلی چقدر است ؟

پاسخ :

بله ، مشروط بر اینکه مقررات ذیل را رعایت نموه باشید ،  بر اساس ماده 75 قانون تامین اجتماعی مصوب 1354 ، بیمه شده‌ای که ظرف ده سال قبل از وقوع حادثه غیر ناشی از کار حداقل بیمه یک سال کار را متضمن حق بیمه نود روز کار ، ظرف یکسال قبل از وقوع حادثه منجر به از کار افتادگی باشد پرداخت نموده باشد، درصورت از کار افتادگی کلی ، حق استفاده از مستمری از کار افتادگی کلی غیر ناشی از کار را خواهد داشت در جواب سوال دوم، از ماده 111 قانون اخیر الذکر مستمری از کار افتادگی کلی در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد .

وکلای با تجربه و همچنین حقوقدانان متخصص در مجموعه حقوقی دفاع یاران عدالت آماده انعقاد قراردادهای مشاوره‌ای و حقوقی در امور بیمه ها می‌باشند .

برچسب‌ها : بیمه، بیمه از کار افتادگی ، وکیل بیمه ، دیه تصادف ، محاسبه دیه ، مشاوره حقوقی شرکتها

5- یک تبعه افغانی هستم ، که در اثر کار سخت در کارخانه‌ی سنگ بری به دلیل سختی کار دچار آسیب دیدگی از ناحیه لگن شده‌ام و در نهایت از کار افتاده‌ام با توجه به اینکه کارفرما من را بیمه نکرده است چه راهی پیشنهاد می‌شود که از کارافتادگی بگیرم ؟

پاسخ :

از کار افتادگی به دلیل سختی کار معنا ندارد چرا که سختی کار فقط موجب می‌شود که فرد زودتر بازنشسته شود اما در بسیاری از حوادث ناشی از کار موجب پرداخت دیه، و می‌تواند موجب از کار افتادگی شود که در این حالت سازمان تامین اجتماعی مستمری سالانه را یک جا دریافت و به مرور به صورت حقوق از کار افتادگی پرداخت می‌کند اما اگر حق بیمه کارگر در لیست بیمه شدگان کارگاه رد نشده باشد باید به اداره کار و تعاون و رفاه اجتماعی مراجعه و با تنظیم دادخواست و اثبات کارکرد در آن کارگاه ، به استناد ماده 148 قانون کار تقاضای پرداخت حق بیمه در وجه سازمان تامین اجتماعی را بنماید بعد از صدور رای ، رای را به سازمان تامین اجتماعی ارائه داده تا سازمان مذکور وجه را دریافت نماید ضمناً درمورد تبعه افغان اگر پروانه کار داشته باشند سازمان فوق حق بیمه را دریافت ولی مستمری از کار افتادگی نمی‌دهد و متاسفانه غالبا  بیمه ، حوادث را هم در مورد اتباع را پوشش نمی‌دهد .

موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت دارای کارگروه تخصصی در زمینه بیمه، از کار افتادگی ، بازنشستگی و ... می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیش‌تر با ما در ارتباط باشید .

برچسب‌ها : بیمه، دیه جراحات ، وکالت در حوادث ، وکالت دعاوی ، وکیل بیمه ای ، مشاوره حقوقی بیمه ای

6- من یک آسیب دیده ناشی از کار هستم ، لطفا شرایط و چگونگی اخذ ، از کار افتادگی و مراحل آن را برایم توضیح دهید ؟

پاسخ :

سازمان تامین اجتماعی تمامی بیمه شدگان را بدون توجه به میزان سابقه پرداخت حق بیمه در مقابل حادثه‌های ناشی از کار را ، مورد حمایت قرار می‌دهد . چنانچه بر اساس نظریه کمیسیون پزشکی (پیش‌بینی نشده در قانون تامین اجتماعی ) از کار افتادگی حادثه دیده محرز گردد سازمان مربوطه بر اساس مقررات و قوانین موضوع به درخواست حادثه دیده برای مستمری از کار افتادگی نامبرده رسیدگی خواهد نمود ، برای دریافت مشاوره‌های حقوقی و تخصصی به دفتر موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت مراجعه بفرمایید بهترین وکلای ایران در این مجموعه حقوقی آماده ارائه خدمات حقوقی  به هموطنان ایرانی و همچنین سایر هموطنان مقیم خارج از کشور نیز می‌باشند.

برچسب‌ها : حقوق بیمه ای ، مشاوره حقوقی ، وکالت دعاوی ، مشاوره تخصصی ، دیه تصادفات رانندگی

7- یک تبعه پاکستانی هستم که در اثر سانحه ناشی از کار در ساختمان ، دچار مصدومیت شدید شده‌ام آیا می‌توانم حق بیمه و مستمری از کار افتادگی در ایران را دریافت کنم ؟

پاسخ :

در مورد کارگرانی عزیزی که از اتباع خارجی می‌باشند، اگر که دارای پروانه کار باشند می‌توانند از حق بیمه استفاده نمایند ولی مستمری از کار افتادگی کلی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد از طرفی می‌توانید با اثبات تقصیر کارفرما مطابق با ماده 616 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) تقاضای مطالبه دیه نمایید . موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی بصورت حضوری و مشاوره غیر حضوری در تمام زمینه‌های حقوقی و کیفری و پرونده‌های دیه و بیمه می‌باشد .

برچسب‌ها : بیمه ، بیمه از کار افتادگی ، بیمه تامین اجتماعی، بازنشستگی

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت