نفقه-تمکین

نفقه- تمکین

1- زنی هستم که حدود پنج سال است ازدواج نموده‌ام. در این مدت همسرم بدون دلیل موجه و کافی از دادن نفقه امتناع نموده و شرایط سختی را برای بنده ایجاد نموده آیا شرایط گرفتن نفقه را دارم یا خیر؟

پاسخ :

بله. بر اساس ماده 1106 قانون مدنی در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است و نفقه زن به واسطه‌ی عقد دائم بر شوهر واجب می‌شود مشروط بر آنکه در هر زمانی و هر مکانی که استمتاع در آن جایز باشد از شوهر خود تمکین کند و خود را در اختیار شوهر قرار دهد. آنچه شما فرموده‌اید این است که همسر شما بدون دلیل موجه از دادن نفقه امتناع می‌کند پس با شرایط توضیح داده شده، نفقه برای شما واجب می‌شود و حق دریافت نفقه را از شوهر خود خواهید داشت. توجه داشته باشید که برای این امر نیاز به مشاوره حقوقی با وکلای گروه حقوقی دفاع یاران دارید چون شرایط دادخواست مطالبه نفقه و شکایت ترک انفاق، بسیار مراحل متفاوتی دارند.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ،  عدم تمکین ، قانون نفقه ، شکایت ترک انفاق ، دادخواست مطالبه نفقه ، مشاوره حقوقی

2- مردی هستم که همسرم زنی ناسازگار است و از حرف‌ها و دستور‌های من پیروی نمی‌کند و خواستار نفقه است آیا در این شرایط نفقه به وی تعلق خواهد گرفت یا خیر؟

پاسخ :

بر طبق ماده 1106 قانون مدنی نفقه زن به واسطه عقد دائم بر شوهر واجب می‌گردد مشروط بر آنکه زوجه در هر زمانی و هر مکانی که استمتاع در آن جایز باشد از شوهر خود تمکین کند و خود را در اختیار شوهر قرار دهد. بنابراین در سه صورت نفقه به زوجه تعلق نخواهد گرفت، اولاً : زنی که بالغ نشده و استمتاع با وی جایز نیست. ثانیاً : زن ناشزه (زن ناسازگار که از شوهر خود اطاعت نمی‌کند). ثالثاً: نفقه زنی که پس از عقد سکوت اختیار کرده و تمکین را به شوهر خود عرضه نکرده است، که در این سه حالت نفقه بر شوهر واجب نمی‌گردد و همچنین بر اساس ماده 1108 قانون مدنی هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود و اصطلاحا وی را زن ناشزه می‌نامند. برای رفع اختلافات زناشویی به گروه داوری و میانجی‌گری گروه حقوقی دفاع یاران مراجعه فرمایید.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ،  عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، ناشزه ، وکیل خانواده ، مشاوره حقوقی ، وکالت

3- خانمی هستم که می‌خواهم بدانم نفقه شامل چه چیز‌های خواهد بود؟ در این باره اطلاعاتی را از کارشناسان موسسه حقوقی دفاع یاران خواهانم.

پاسخ :

اسباب نفقه بر 3 چیز است : 1- زوجیت 2- خویشاوندی 3- ملک

بر اساس ماده 1107 قانون مدنی نفقه عبارت است از : خوراک ، پوشاک ، مسکن ، اثاث و ... که به طور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و داشتن خادم، درصورت  عادت زن به داشتن خادم یا احتیاج وی که به واسطه مریضی یا نقصان خواهد بود. البته در حال حاضر مقدار و مبلغ نفقه در دادگاههای خانواده توسط کارشناس خبره تعیین می‌گردد.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ،  عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، مبلغ نفقه ، کارشناس نفقه ، کارشناسان حقوقی

4- زنی هستم که همسرم بنده را به علت سوء رفتار و عدم تمکین طلاق داده است. می‌خواهم بدانم آیا می‌توانم نفقه‌ام را تقاضا کنم یا خیر ؟

پاسخ :

در فرض سوال مذکور اولاً با توجه به اینکه زوجه از زوج  تمکین نکرده است و ثانیاً سوء رفتار نیز داشته است، زوجه مستحق نفقه نخواهد بود. بنابراین زوجه درصورتی مستحق مواردی از قبیل : نفقه ، اجرت‌المثل ، نحله و تنصیف دارایی خواهد بود که طلاق به علت سوء رفتار و یا عدم تمکین زوجه نباشد. در نهایت بهتر آنست که برای بررسی بیشتر در این پرونده به مشاوران حقوقی دفاع یاران مراجعه نمایید.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ،  عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، مشاور حقوقی ، وکالت امور خانواده ، وکیل

5- خانمی هستم که با شوهرخود سازگار و با وی تمکین کرده‌ام ولی با این وجود همسرم با آنکه توانایی مالی دارد از پرداخت نفقه خودداری می‌کند، بنده از وی شکایت نموده‌ام مجازات همسرم که نفقه را پرداخت نمی‌کند به چه صورت است ؟

پاسخ :

طبق ماده 53 قانون حمایت خانواده هرکس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را درصورت تمکین او ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند، به حبس تعزیری درجه 6 محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و در صورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزایی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود. طبق ماده فوق‌الذکر همسر شما قابل مجازات خواهد بود و در هر زمان سرکارعالی قابلیت شکایت و پیگیری خواهید داشت. بجهت برخورداری از اطلاعات کامل تر از قوانین کیفری، در این مورد با وکلای خبره در گروه حقوقی بین المللی دفاع یاران مشاوره داشته باشید.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ،  عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، حبس تعزیری ، ترک انفاق ، عسروحرج، وکیل

6- زنی هستم که شوهرم مرا از خانه بیرون انداخته است و شدیداً با من درگیر شده. بعد از این اتفاق به منزل پدری خود رفتم ولی بعد متوجه شدم که قفل در خانه را عوض کرده است. الان همسرم دادخواست تمکین داده است آیا با توجه به اینکه همسرم مرا مورد آزار و اذیت قرار داده و همچنین بنده حکم محکومیت ضرب و شتم را دارم می‌توانم تمکین وی را رد کنم یا خیر ؟

پاسخ :

با توجه به اینکه مظنه ضرر وجود دارد که شما داخل خانه شوهر شوید و بیم و خوف جانی وجود دارد، بهتر است که مدارک و مستندات پرونده‌ی کیفری مربوط به پرونده‌ی ضرب و شتم و گواهی پزشکی قانونی و احتمالاً گزارش پلیس و شهادت‌نامه شهود را برای دفاع به دادگاه تمکین ارائه دهید. لازم به ذکر می‌باشد به جهت تنظیم یک لایحه دفاعیه در این مورد حتما نیاز به وکیل مجرب دارید.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ،  عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

7-شوهر بنده یک نظامی است و برای ادامه خدمت به منطقه مرزی منتقل شده است اما من و فرزندانم نمی‌توانیم خارج از شهر زندگی کنیم چطوری می‌توانم با این امر مخالفت کنم ؟

پاسخ :

اصولاً محل تعیین زندگی با شوهر می‌باشد و همسر ملزم به تمکین  می‌باشد اما در نظر داشته باشید  که شما همسر یک فرد نظامی هستید و می‌بایست در تمامی شرایط برای حفظ نظام زندگی خودتان تلاش نمایید از طرفی در تمامی کشور برای خانواده نظامیان امکانات خاصی از جمله منازل سازمانی و امکانات رفاهی در نظر گرفته شده است در ضمن برای حل این موضوع می توانید بیشتر با همسرتان گفتگو نمایید .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ،  عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، ناشزه ، وکیل خانواده ، مشاوره حقوقی ، وکالت

8- به جهت تشکیل پرونده نفقه قصد دارم اقدام قضایی داشته باشم ، منظور کلی از نفقه را نمیدانم ؟

پاسخ :

نفقه عبارت است از هر نیاز متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن ، البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و داشتن خادم درصورت عادت ، برطرف کردن احتیاج و نیازی ضروری از قبیل اینکه زن دارای نقصان یا مرضی باشد و سایر مواردی که میتواند توسط قاضی دادگاه خانواده مورد بررسی قرار بگیرد .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

9- آیا در زمان عقد موقت یا ازدواج صیغه ای پرداخت نفقه با شوهر نیست ؟

پاسخ :

بایستی به این نکته توجه داشت که نفقه مختص عقد دائم است ، ماده 1106 قانون مدنی صراحتاً عنوان می‌دارد که در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است ، لیکن در عقد موقت ( صیغه نامه ) چنانچه شرط شده باشد و یا آنکه عقد مبنی بر پرداخت نفقه باشد شوهر ملزم به پرداخت نفقه می‌باشد.

به جهت در اختیار داشتن وکیل و مشاور حقوقی با مجموعه حقوقی دفاع یاران تماس بگیرید .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

10- شوهر از چه زمانی باید نفقه را به همسر خود بپردازد ؟

پاسخ :

وظیفه شوهر در پرداخت نفقه از لحظه عقد شروع شده و تا بعد از اتمام مدت عده درصورت طلاق ادامه خواهد یافت بنابراین چنانچه مرد همسر خود را طلاق رجعی دهد تا زمان پایان عده باید نفقه ی همسر خود را بپردازد .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

11- زن چگونه میتواند نفقه ی خود را مطالبه کند ؟

پاسخ :

درصورت امتناع مرد از پرداخت نفقه زن دو راه برای دریافت آن پیش رو دارد :

  • راه اول این است که زن طرح دعوی حقوقی کند و دادخواست به دادگاه حقوقی ارائه کند او میتواند با اقدامات لازمه حداقل اموال شوهر و یا حقوق وی را توقیف کند .
  • راه حل دوم طرح شکایت کیفری است در طرح شکایت کیفری ممکن است مرد به حبس محکوم شود چراکه در قانون و در ماده 53 قانون حمایت از خانواده در این خصوص مقرر میدارد که هرکسی با داشتن استطاعت مالی وهمچنین تمکین زن ، نفقه زوجه خود را ندهد یا از تادیه‌ی نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه 6 محکوم می‌شود.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

12- زن در چه صورتی مستحق نفقه نمی‌باشد ؟

پاسخ :

اصل بر تمکین زن می باشد و اصل بر این است که هرکس به وظایف خود عمل میکند مگر خلاف آن ثابت گردد چنانچه زن از همسر خود تمکین نکند و در واقع از ایفای چنانچه بدون دلیل محکمه پسند از انجام وظایف زناشویی خودداری کند مستحق نفقه نمیگردد و در واقع الزامی به پرداخت نفقه ندارد .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

13- آیا تمکین نکردن زن در هرصورت موجب عدم پرداخت نفقه وی میگردد ؟

پاسخ :

خیر همیشه اینطور نیست که درصورت تمکین نکردن زن به وی نفقه تعلق نمیگیرد مثلا مهریه یک حق مالی است و درصورت درخواست زن و بدون اینکه موضوع طلاق درمیان باشد مرد بایستی مهریه را به وی حسب عند المطالبه بودن و یا عند الاستطاعه بودن پرداخت کند و درصورت عدم پرداخت، زن میتواند از همسر خود تمکین نکرده و یا اینکه چنانچه بودن زن و مرد در یک منزل متضمن خوف بدنی و جانی گردد زن میتواند مسکن اختیار کند و دراین صورت هم پرداخت نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

14- چگونگی الزام زن به تمکین چیست ؟

پاسخ :

درصورتیکه همسر شما از تمکین خودداری نموده و به طور مثال خانه را ترک نموده و در منزل پدر خود زندگی میکند شما میتوانید با ارائه دادخواست الزام به تمکین از دادگاه تمکین او را بخواهید و درصورت صدور حکم و عدم اجرای آن توسط زن ، زن دیگر نمیتواند تقاضای نفقه نماید همچنین مرد با داشتن صدور چنین حکمی و به درخواست وی میتواند با اجازه ی دادگاه همسر دوم اختیار کند.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

15- رابطه نفقه و تمکین در چیست ؟

پاسخ :

بایستی توجه داشت که تمکین به دو دسته تقسیم گردیده است :

تمکین خاص ، تمکین عام

تمکین خاص : در واقع داشتن روابط زناشویی بین زن و شوهر می باشد.

تمکین عام : فرمانبرداری در امور کلی زندگی می باشد .

با توجه به مطالب فوق اصل بر تمکین زن می‌باشد لیکن درصوررت عدم تمکین اعم از عام و خاص و یا اثبات آن درصورت اختلاف از طرف مرد ، زن مستحق نفقه نمی‌باشد که پیامد آن و اقدامات لازمه از طرف شوهر از جمله اجازه دادگاه به مرد برای گرفتن زن دوم و عدم پرداخت و معافیت شوهر از دادن نفقه می‌باشد .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

16- نفقه زنی که دارای تحصیلات لیسانس است چقدر می‌باشد ؟

پاسخ :

میزان نفقه را نمیتوان بطور دقیق تعیین کرد چراکه تعیین نفقه صرفا توسط قاضی می‌باشد .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

17- نفقه زن بر چه اساس تعیین می‌شود ؟

پاسخ :

نفقه زن بر اساس شئونات اجتماعی و خانوادگی زن و همچنین توانایی و درآمد مرد تعیین می‌شود.

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

18- آیا اگر تا چند ماه نفقه پرداخت نشود زن حق طلاق خواهد داشت ؟

پاسخ :

اگر مرد به مدت 6 ماه ( که این ۶ ماه در قانون به نحو خاصی محاسبه میگردد)نفقه زن را پرداخت نکند زن حق طلاق خواهد داشت .

برچسب‌ها: نفقه ، تمکین ، عدم تمکین ، قانون نفقه ، عقد دائم ، لایحه دفاعیه ، دادخواست عدم تمکین ، وکیل

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت