تهدید-کلاهبرداری

تهدید-کلاهبرداری

1- شخصی طی یک تماس تلفنی به دوستم مرا تهدید کرده است و به او گفته است که بگو " اگر پیدایت کنم تو را می‌کشم " مجازات این تهدید چیست ؟

پاسخ :

با عنایت به اینکه تهدید به طور غیر مستقیم و مع‌الواسطه بوده است و از طریق تلفن بصورت غیرمستقیم واقع شده است حکایتی بر تحقق ارکان متشکله جرم اخیر‌الذکر نمی‌باشد. درصورت طرح شکایت تهدید ، احتمالا دادگاه با توجه به اصل لازم‌الرعیه برائت ، حکم بر برائت متهم را صادر می‌نماید . به جهت بررسی دقیق پرونده‌های کیفری با وکلای مجرب مجموعه حقوقی دفاع یاران مشاوره حقوقی ارتباط داشته باشید .

برچسب‌ها : تهدید به مرگ ، وکالت در دادسرا ، وکیل دعاوی کیفری ، مجازات – متهم ، مشاوره حقوقی

2- من دختری هستم که در تلگرام با یک پسر آشنا شدم. بعد از اینکه اختلافی پیدا کردیم از متن چت‌ها و عکس‌های من اسکرین شات گرفته و مرا تهدید به پخش کردن ‌آنها می‌کند. در صورت شکایت من مجازات وی چیست ؟

پاسخ :

بر اساس ماده 669 قانون مجازات اسلامی تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد خواه تهدید کننده بواسطه این عمل تقاضای وجهی بنماید یا قصد اخاذی داشته باشد یا نه، جرم مستقلی مرتکب شده است و بر اساس ماده فوق‌الذکر تا 74 ضربه شلاق تعزیری و یا دو سال حبس محکوم می‌گردد.  بنابراین به صرف اینکه سرکارعالی را تهدید نموده‌است حتی اگر تهدیدهایش را عملی نکند، ارتکاب جرم تهدید از سوی او قطعی و شکایت شما قابل پیگیری قضایی است. تنظیم شکایات کیفری و قبول وکالت در دادسراهای سراسر کشور توسط وکلای با تجربه در مجموعه حقوقی دفاع یاران انجام پذیر می‌باشد .

برچسب‌ها : جرم تهدید ، وکیل کلاهبرداری ، دعاوی کیفری ، مجازات متهم ، وکالت کیفری ، مشاوره حقوقی

3- پسری 25 ساله هستم که با یک دختر جوان 14 ساله دوست شدم بعد از قطع رابطه دوستی ، دختر مرا تهدید به قتل نموده و گفته که مرا می‌کشد ، مجازات وی چیست ؟ و به کدام دادگاه باید بروم؟

پاسخ :

تهدید به عملی که خارج از توان تهدید کننده است از مصادیق جرم نمی‌باشد چرا که شرط تحقق بزه تهدید قابلیت انجام گرفتن آن است که با توجه به سن تهدید کننده و سن تهدید شونده امکان عملی قتل ظاهرا بعید به نظر می‌رسد. و احتمال قریب به یقین درصورت شکایت از طرف حضرتعالی حکم برائت متهم صادر می‌گردد و در جواب سوال دوم مرجع صالح به رسیدگی دعوی شما دادگاه اطفال که در مقر دادگاه تجدید نظر می‌باشد .

وکلای با تجربه در مجموعه حقوقی دفاع یاران آماده ارائه خدمات حقوقی به تمامی هموطنان گرامی می‌باشد .

برچسب‌ها : تهدید به قتل، دادگاه اطفال ، وکالت پرونده ، وکیل کیفری ، شکایت کیفری ، مشاوره حقوقی

4- من به شخصی مال غیر فروختم ولی الان پشیمان هستم چون از من شکایت کرده و من متاهل هستم. حتما می‌خواهم راه حلی برای جبران اشتباهم به من بگویید ؟

پاسخ :

بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری حضرتعالی مرتکب فروش مال غیر و کلاهبرداری شده‌اید و با عنایت به اینکه در پی جبران هستید می‌توانید با ارسال اظهارنامه‌ای مبنی بر فسخ معامله و تحویل مبلغ دریافتی از خریدار حکم برائت خود را از دادگاه تقاضا کنید. چرا که چنانچه متهم بعد از فروش مال غیر، اقداماتی از قبیل ارسال اظهارنامه فسخ معامله و عودت دادن مبلغ با چک به خریدار انجام داده باشد با وجود اینکه فسخ معامله باید در محاکم حقوقی صورت گیرد ولی این امر زائل کننده رکن روانی و سوءاستفاده متهم می‌باشد. بجهت تنظیم اظهارنامه رسمی با موسسه دفاع یاران تماس بگیرید .

برچسب‌ها : تهدید و کلاهبرداری ، کلاهبرداری ، دعاوی کیفری ، فروش مال غیر ، اظهارنامه ، مشاوره حقوقی

5- شخصی با یک جلد سند جعلی یک واحد آپارتمان را به من فروخت و مبلغ 100 میلیون از من برده است. آیا می‌توانم شکایت جعل طرح کنم و چگونه ؟

پاسخ :

خیر، با عنایت به اینکه جرائم جعل و استفاده از سند مجعول منتهی به کلاهبرداری شده است فقط کلاهبرداری مورد حکم قرار می‌گیرد چرا که جعل و استفاده از سند مجعول فعل متقلبانه‌ای است که مقدمات جرم کلاهبرداری را فراهم آورده است و پرداختن آن به عنوان جرم مستقلی فاقد وجاهت قانونی است. بنابراین حضرتعالی می‌بایست شکایتی به عنوان کلاهبرداری در دادسرای محل وقوع جرم ( محل انعقاد مبایعه نامه ) مطرح نمایید .

قبل از ارائه شکوائیه به دادگاه کیفری یا دادسرا از گروه حقوقی دفاع یاران مشاوره حقوقی دریافت نمایید .

برچسب‌ها : ، کلاهبرداری ، وکیل دعاوی کیفری ،جعل سند ، استفاده از سند مجعول ، وکالت دعاوی

6- مستاجر خانه‌ای ، یک واحد آپارتمان مسکونی را ، بدون اجازه مالک برای دو سال به من اجاره داده است و سیصد میلیون ریال از من برده است البته ملک را خودش برای یکسال از مالک اجاره کرده است ، چگونه می‌توانم حقم را بگیرم؟

پاسخ :

اجاره دادن عین مستاجره توسط مستاجر برای بیش از مدت اجاره از مصادیق بزه انتقال مال غیر است. زیرا که متهم بدون آن که اجازه واگذاری مورد اجاره به غیر را داشته باشد بدون آگاه نمودن موجر (شما) ملک را برای مدتی که خود قانوناً استحقاق  استفاده از منافع  مورد اجاره را داشته، آن را اجاره داده است و مبلغ سیصد میلیون ریال را از این طریق برده است و احتمالا دادگاه بر اساس ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری نام‌برده را محکوم می‌نماید. بنابراین با طرح شکایت فروش مال غیر و کلاهبرداری در دادسرای محل انعقاد مبایعه نامه (محل وقوع جرم ) می‌توانید پیگیری قضایی کنید .

برچسب‌ها : تهدید و کلاهبرداری ، کلاهبرداری ، دعاوی کیفری ، فروش مال غیر ، وکالت دعاوی ، وکیل جرائم کیفری

7- با شخصی معامله خرید یک واحد مغازه تجاری کرده ام ، اما بعداً متوجه شدم ملک در رهن بانک است و خریدار مبلغ پانصد میلیون تومان از من برده است چگونه و چه نوع شکایتی باید مطرح کنم ؟

پاسخ :

فروش ملکی که در رهن بانک می‌باشد از مصادیق بزه کلاهبرداری است و احتمالا دادگاه بر اساس ماده یک قانون مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری ، متهم موصوف را به ، تحمل یک تا هفت سال حبس و پرداخت جزای نقدی معادل مالی را که اخذ کرده است محکوم می‌نماید. ولی چون که فروش ملک در فرض سوال باعث خروج مالکیت نمی‌گردد، لذا دادگاه محترم نمی‌تواند حکم به رد مال را صادر کند و موجبات صدور حکم بر رد مال بر اساس ماده یک اخیر‌الذکر فراهم نمی‌باشد. بنابراین حضرتعالی می‌توانید شکایتی تحت عنوان فروش مال غیر و کلاهبرداری در دادسرای محل وقوع جرم ( محل انعقاد مبایعه‌نامه ) تقاضای تعقیب و مجازات قانونی مرتکب را از دادگاه بخواهید ، و برای تسهیل امور بهتر آنست که با احدی از وکلای مجموعه حقوقی عقد قرارداد وکالت تنظیم بفرمایید .

برچسب‌ها : تهدید و کلاهبرداری ، کلاهبرداری ، دعاوی کیفری ، فروش مال غیر ، متهم به جرم ، وکالت دعاوی ، وکیل

8- شخصی از من به جرم کلاهبرداری شکایت کرده بود و از طریق کلانترداری نامه‌ای به من ابلاغ شد و نوشته شده بود که درصورت عدم مراجعه دستور جلب صادر می‌گردد اما بعد از مدتی از شاکی رضایتنامه محضری گرفتم آیا اکنون که قصد استخدام در شرکتی را دارم برایی من سوءپیشیه صادر می‌کنند یا مشکلی از این بابت ندارم ؟

پاسخ :

با توجه به اینکه پرونده شما در مرحله تحقیقات مقدماتی در دادسرا بوده و احتمالاً قرار منع تعقیب صادر شده است شما هیچگونه سوء پیشینه کیفری نخواهید داشت و این پرونده مختومه شده است و محکومیتی برای شما صادر شده است .

برچسب‌ها : امور کیفری ، دعاوی کیفری ، کلاهبرداری

9-بر حسب اطمینان از صاحبخانه‌ام برای تخلیه خانه چک گرفتم و بعد از تخلیه ملک وقتی به بانک مراجعه کردم متوجه شدم که صاحبخانه که صادر کننده چک نیز میباشد هیچ پولی در حسابش ندارد و اکنون هیچ آدرس و نشانی از صاحبخانه ندارم ، البته بعد از شکایت از ایشان به جرم کلاهبرداری در دادسرا قرار منع تعقیب صادر شده ایا این عمل صاحب خانه کلاهبرداری نیست ؟

پاسخ :

برای تحقق جرم کلاهبرداری شرایط خاصی در قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده است و با توجه به موارد مندرج در قانون قرار منع تعقیب در دادسرا به درستی صادر شده است و جرم صاحب خانه شما کلاهبرداری نمی باشد برای نگارش هرگونه شکایت کیفری در دادسرا‌های سراسر کشور از مجموعه حقوقی دفاع یاران مشاوره تخصصی دریافت نمایید .

برچسب‌ها : امور کیفری ، دعاوی کیفری ، کلاهبرداری

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت

تهدید-کلاهبرداری