حضانت

دعاوی خانواده - حضانت

1- مردی هستم که در سال 1392 در دفترخانه حضانت فرزندم را به همسرم دادم، در حالی که الان قصد دارم مجددا حضانت فرزندم را قبول کنم چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

پاسخ :

بر اساس ماده 1168 قانون مدنی نگاهداری طفل هم حق و هم تکلیف ابوین است و از طرفی هم تکلیف را نمی‌توان ساقط کرد. بنابراین واگذاری شما در دفترخانه فاقد وجاهت قانونی است و خالی از اعتبار می‌باشد. جهت دریافت مشاوره حقوقی در مورد حضانت فرزندتان با گروه دفاع یاران در ارتباط باشید.

برچسب‌ها : حضانت ، حضانت فرزند ، حضانت مادر ، حضانت پدر ، سلب حضانت ، وکیل خانواده

2- خانم 25 ساله‌ای هستم که از همسرم به مدت 2 سال است که طلاق گرفته‌ام در حالی که یک فرزند دختر 10 ساله داریم حضانت آن را چگونه بگیرم؟

پاسخ :

بر اساس ماده 1169 قانون مدنی، حضانت و نگهداری طفل تا سن هفت سالگی با مادر و پس از آن با پدر است، چون در فرض سوال طفل مونث است بعد از سن نه سالگی اختیار انتخاب این امر را دارد که حضانت او را پدر بر عهده بگیرد یا مادر، بنابراین چون دختر شما به سن بلوغ شرعی رسیده است، خودش انتخاب خواهد کرد.

حل و فصل اختلافات خانوادگی، با کارگروه داوری و میانجیگری موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت.

برچسب‌ها : حضانت ، حضانت فرزند ، حضانت مادر ، حضانت پدر ، سلب حضانت  ، حکم رشد

3- مادر یک دختر 8 ساله هستم که پدر او مدتی است فوت نموده است. می‌خواهم بدانم حضانت طفل با بنده است یا پدر بزرگش ؟

پاسخ :

بر طبق ماده 1171 قانون مدنی در صورتی که یکی از ابوین فوت نماید حضانت طفل با آنکه زنده است (پدر یا مادر) خواهد بود، بنابراین مانع شدن پدربزرگ غیر قانونی است، تنها راه برعهده گرفتن حضانت توسط پدربزرگ اثبات عدم صلاحیت شما برای حضانت و نگاهداری طفل و عدم مصلحت طفل است که تشخیص آن بر عهده دادگاه خانواده می‌باشد. بهره‌گیری از مشاوران حقوقی دفاع یاران در این مورد قطعا به نفع شما خواهد بود.

برچسب‌ها : حضانت ، حضانت فرزند ، حضانت مادر ، حضانت پدر ، سلب حضانت ، مشاوره حقوقی

4- پدر یک طفل می‌باشم که بعد از طلاق و جدایی از همسرم دادگاه حضانت را بر عهده‌ی وی گذاشت در صورتی که همسر سابقم از نظر اخلاقی دچار مشکل است و اعتیاد به الکل دارد، تکلیف چیست؟

پاسخ :

با عنایت به ماده 1173 قانون مدنی هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست، صحت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، دادگاه به تقاضای ذی‌النفع می‌تواند تصمیمات لازم و مقتضی را برای حضانت طفل اتخاذ کند، بنابراین در صورتی که همسر سابق شما دارای اعتیاد زیان آور به الکل باشد، با استناد به ماده اخیرالذکر دادخواست حضانت را تقدیم دادگاه خانواده صالح نمایید. برای اثبات عدم صلاحیت همسر سابقتان حتما با وکلای مجموعه حقوقی دفاع یاران مشورت نمایید.

برچسب‌ها : حضانت ، حضانت فرزند ، حضانت مادر ، حضلانت پدر ، سلب حضانت ، مشاور خانواده

5- مادر طفلی می‌باشم که پدرش از حضانت و نگهداری وی خودداری می‌کنند، لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ :

بر اساس ماده 1172 قانون مدنی هیچ یک از ابوین حق ندارند زمانی که حضانت طفل بر عهده آن‌هاست از حضانت طفل امتناع کنند. بنابراین شما می توانید دادخواست الزام به نگهداری و حضانت طفل به طرفیت ابوین مطرح نمایید که در این صورت دادگاه تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد. اما تنظیم چنین دادخواستی را به وکلای با تجربه گروه حقوقی دفاع یاران عدالت بسپارید.

برچسب‌ها : حضانت ، حضانت فرزند ، حضانت مادر ، حضانت پدر ، سلب حضانت ، دادخواست سلب حضانت

6- مادر یک دختر هفت ساله می‌باشم،که بعد از جدایی از همسرم دادگاه حضانت فرزندم را به عهده وی گذاشت، در صورتی که اعتیاد به مواد مخدر دارد و اصلا توانایی نگاهداری طفل را ندارد، چه راهی پیشنهاد می‌شود؟

پاسخ :

بر طبق بند 1 ماده 1173 قانون مدنی در صورتی که کسی حضانت طفل را بر عهده دارد دچار اعتیاد به مواد مخدر باشد و از این طریق طفل از لحاظ جسمانی و اخلاقی در خطر باشد دادگاه از شخص مذکور سلب حضانت می‌کند و این در صورتیست که شما اعتیاد و عدم صلاحیت پدر را بتوانید به اثبات برسانید. برای طرح چنین دادخواست مهمی از وکلای گروه دفاع یاران عدالت مشاوره بخواهید.

برچسب‌ها : حضانت ، حضانت فرزند ، حضانت حضانت پدر ، سلب حضانت ، وکالت دعاوی ، وکیل

7- پدر یک بچه 3 ساله هستم حدوداً یک سال است از همسر سابقم جدا شده‌ام. در حالی که وی قصد ازدواج مجدد دارد و فرزندم ممکن است زیر سایه ناپدری در خطر باشد، دادگاه چه تصمیمی می‌گیرد؟

پاسخ :

بر اساس ماده 1170 هنگامی که مادر حضانت طفل را بر عهده داشته باشد و در مدتی که حضانت بر عهده اوست شوهر دیگری اختیار کند، حق حضانت با پدر است، بنابراین به نظر می‌رسد این مسئله برای  شما جای نگرانی ندارد.

قبول و پیگیری وکالت در پرونده‌های حقوقی و کیفری از سراسر ایران توسط وکلای پایه یک دادگستری.

برچسب‌ها : حضانت ، حضانت فرزند ، حضانت مادر ،حضانت پدر ، سلب حضانت ، وکیل خانوادگی

8- باتوجه به مشکلاتی که با همسرم دارم تصمیم به طلاق و جدایی گرفته‌ایم چگونه حضانت دائمی فرزندم را بر عهده بگیرم؟

دوست عزیز ، ما در قانون مبحثی به عنوان حضانت دائمی نداریم.

اولویت حضانت فرزند چه دختر باشد و چه پسر تا هفت سالگی با مادر است بعد از آن هم  ، اگر پدر صلاحیت حضانت فرزند را نداشته باشد؛حضانت فرزند یا فرزندان به مادر سپرده خواهد شد البته از نظر دادگاه حتما  صلاح فرزند در سپردن حضانت به ابوین در نظر گرفته می‌شود.

برچسب‌ها : حضانت فرزند ، دعاوی خانواده ، ملاقات فرزند ،حصانت والدین

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت