رضایت نامه شاکی

رضایت نامه شاکی 

1- در یک پرونده کیفری که مورد ضرب و شتم جزئی قرار گرفته‌ام قصد دارم رضایت بدهم اما اگر آن شخص مجدداً اقدام به ضرب و شتم نمود آیا می‌توانم ادامه و سابقه این شکایت را بعد از رضایت‌ پیگیری کنم ؟

پاسخ :

خیر ، بعد از رضایت کامل در دادسرا دیگر امکان ادامه و پیگیری پرونده وجود نخواهد داشت زیرا قرار صادر می‌شود و پرونده مختومه می‌شود مگر اینکه در آینده از مراجع قضایی بخواهند از پرونده مذکور استعلام دریافت نمایند . برای دریافت اطلاعات بیشتر با حقوقدانان خبره در موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت، مشاوره حقوقی تخصصی داشته باشید و همچنین با عقد قرارداد وکالت از مزایای داشتن یک وکیل خوب از این موسسه بهره‌مند شوید .

برچسب‌ها : داوری ، رضایت‌نامه شاکی ، داوری – میانجیگری ، محکوم به قصاص ، حکم اعدام

2- برادرم در یک سرقت مشارکت داشته است و اکنون در دادسرا و دادگاه کیفری پرونده‌های او و در جریان رسیدگی می‌باشد آیا برای رضایت گرفتن از شاکیانی که شهرستان زندگی می‌کنند باید به دادگاه شهرستان آن‌‌ها مراجعه کنیم ؟

پاسخ :

برای دریافت رضایت‌نامه که در پرونده‌ها در دادگاه کیفری و دادسرای محل وقوع جرم در جریان رسیدگی می‌باشد نیازی به حضور در مراجع قضایی دیگری نیست شما می توانید برای دریافت رضایت‌نامه شاکی یا شاکیان پرونده را به یکی از دفاتر اسناد رسمی که در محل زندگی آن‌ها می‌باشد دعوت نمایید و صرف دریافت رضایت‌نامه قطعی محضری برای دادگاه کفایت می‌کند. توجه داشته باشید دریافت رضایت‌نامه از شاکی خصوصی نمی‌تواند بر کل پرونده ‌و خصوصاً جنبه عمومی تاثیر زیادی داشته باشد برای دریافت متن رضایت‌نامه در امور کیفری و حقوقی می‌توانید از طریق فضای مجازی این متن را از موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت دریافت نمایید .

برچسب‌ها : داوری ، رضایت‌نامه شاکی ، داوری – میانجیگری ، محکوم به قصاص ، حکم اعدام

3- شخصی به جرم قتل عمد محکوم به اعدام شده است اما هنوز زمان اجرای حکم از طریق دادگاه و زندان به ایشان ابلاغ نشده است. تا چه زمانی می‌توان از خانواده مقتول و اولیاء‌ دم رضایت گرفت ؟ و آیا رضایت نامه‌ای که اولیاء‌ دم در منزل امضاء کننده معتبر خواهد بود ؟

پاسخ :

برای دریافت رضایت از شاکی و اولیاء‌ دم مقتول تا زمان اجرای حکم زمان هست و هیچ محدودیتی از این بابت وجود ندارد اما برای این عمل باید هرچه سریع‌تر اقدامات علمی و عملی داشته باشید و رضایت‌نامه‌هایی که در منزل نوشته و امضاء می‌شوند هم اگر شرایط کافی را داشته باشند حتماً معتبر خواهد بود. بهتر آن است که به صورت جمعی برای دریافت رضایت به منزل اولیاء دم حضور پیدا کنید و شهود هم امضا نمایند و از همه مهم‌تر باید رضایت اولیاء‌دم قلبی و با رضایت کامل همراه باشد. که بعداً منکر رضایت نشوند که بخواهید اعتبار رضایت‌نامه را به دادگاه اثبات نمایید . موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت با تجربه کافی در امور کیفری و تجربه میانجیگری می‌تواند مددکار شما در این امور باشد. برای دریافت اطلاعات حقوقی کامل‌تر با دفتر موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت  تماس بگیرید .

برچسب‌ها : داوری ، رضایت‌نامه شاکی ، داوری – میانجیگری ، محکوم به قصاص ، حکم اعدام

4- در یک نزاع خانوادگی که منجر به کتک کاری هم شد ضرباتی به من وارد کردند که موجب زخمی شدن و کبودی صورت و بدنم شده. الان از من می‌خواهند که در دادسرایی که شکایت کرده‌ام رضایت بدهم آیا رضایت مشروط می‌توانم بدهم ؟ و در صورت تکرار ضرب و جرح از رضایتم صرف نظر کنم ؟

پاسخ :

برای انجام این عمل نیاز به یک مشاوره حقوقی با یکی از حقوقدانان خبره در مجموعه حقوقی دفاع یاران عدالت خواهید داشت چرا که رضایت نامه مشروط نداریم ولی می‌توانید از بازپرس و یا دادیار محترم تقاضای قرار ترک تعقیب نمایید و درصورتی که کمتر از یکسال قصد ادامه پیگیری پرونده را داشته باشید میتوانید پیگیری را انجام دهید. همچنین می‌توانید با نظر مثبت دادستان مجدداً ادامه پرونده کیفری را راجع به این موضوع تقاضا نمایید .

برچسب‌ها : داوری ، رضایت‌نامه شاکی ، داوری – میانجیگری ، محکوم به قصاص ، حکم اعدام

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت