افراز سند

افراز سند

1- بنده یک قطعه زمین خریده‌‌ام می‌خواهم بدانم در خصوص الزام به تنظیم سند زمین درصورتی که زمین به قطعات تفکیک شده ولی افراز نشده است و زمین فقط یک سند مادر دارد تکلیف افراز زمین چیست ؟

پاسخ :

در این مورد مالک با صورت مجلس تفکیکی به دفتر خانه مراجعه نموده و اقدام به انتقال قطعه تفکیکی و افراز شده می‌نماید و سر دفتر در ستون انتقالات سند مادر انتقال را قید می‌کند و خلاصه معامله را به ثبت ارسال می‌نماید و شما ، ضمن مراجعه به اداره ثبت، سند خود را اخذ خواهید نمود . در آخر پس از انتقال آخرین قطعه تفکیک و افراز شده، سند مادر ابطال خواهد گردید و اگر مالک همکاری ننماید حضرتعالی می‌بایست از طریق طرح دعاوی در دادگاه و اداره ثبت ، وی را الزام به تنظیم و افراز اجبار نمایید . موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت دارای گروه تخصصی در زمینه امور ثبتی آماده ارائه برترین خدمات تخصصی در این زمینه و تمامی امور حقوقی می‌باشد.

برچسب‌‌ها : وکیل امور ثبتی ، افراز سند ، مشاوره حقوقی ، دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ، وکیل املاک

2- من یک ملک مشاعی دارم که به دادگاه دادخواست افراز تقدیم کردم ولی متاسفانه دادگاه آن را غیر‌قابل افراز تشخیص داد تکلیف این ملک مشاعی چیست ؟

پاسخ :

درصورتیکه ملکی بنا به تصمیم قطعی دادگاه ، غیر قابل افراز تشخیص شود اصولا به استناد ماده 4 قانون افراز و فروش املاک مشاع ، دستور آن را صادر می‌نماید و ملک طبق مقررات اجرای احکام مدنی به فروش گذاشته می‌شود و پس از کسر هزینه‌های عملیات اجرایی ، ثمن حاصل از فروش را بین شرکاء به نسبت سهم آن‌ها تقسیم می‌نماید و احتمالا رای صادره از دادگاه مبنی بر دستور فروش قطعی و غیر قابل تجدید نظر است . موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت دارای کارگروه تخصصی در زمینه امور ثبت املاک و سایر امور ثبتی ،  آماده ارائه برترین خدمات حقوقی تخصصی در امور املاک شخصی و املاک وقفی می‌باشد .

برچسب‌‌ها : وکالت در ثبت املاک ، وکیل املاک ، مشاوره حقوقی ، وقف املاک ، وکیل ثبت ، سند املاک

3- بنده قصد فروش یک ملک مشاعی دارم چگونه می‌توانم دستور فروش آن را از دادگاه بگیرم ؟

پاسخ :

بدواً باید در مورد ملک ، پلاک ، زمین ، مستعملات بنا به تصمیم و حکم قطعی مراجع ذیصلاح ، چه اداره ثبت و چه از طریق دادگاه مبنی بر غیر قابل افراز بودن صادر شود ، در مرحله دوم هر یک از شرکاء از جمله شما می‌توانید درخواست فروش نمایند . مرحله سوم دادگاه بایستی حکم دستور فروش را صادر کند و در مرحله چهارم و آخر ملک از طریق مزایده به فروش می‌رسد و ثمن حاصل از فروش از طریق مزایده به نسبت سهم شرکاء ، ما بین آنان تقسیم می‌گردد. بجهت انجام مراحل قانونی در این پرونده می‌توانید با عقد قرارداد وکالت کلیه امور حقوقی خود را به موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت بسپارید .

برچسب‌‌ها : وکالت املاک مشاع ، وکیل امور ثبتی ، مشاوره حقوقی ، مزایده املاک ، وکالت املاک وقفی

4- من و شریکم که نسبت خویشاوندی هم داریم مالک یک واحد آپارتمان هستیم و من حدود 15 سال است در آن جا ساکن هستم ، شریک من اگر به دادگاه مراجعه کند چه اقداماتی می‌تواند علیه انجام دهد ؟

پاسخ :

شریک می‌تواند دادخواست مطالبه اجرت‌المثل ایام تصرف به طرفیت حضرتعالی تقدیم دادگاه نماید ،که در این صورت محکوم به پرداخت مبلغی که توسط کارشناس تعیین می‌شود خواهید شد ( البته اگر اجاره‌ها را پرداخت نکرده باشید ) ، به علاوه نامبرده می‌تواند تقاضای افراز از اداره ثبت محل وقوع ملک بنماید که با توجه به اینکه یک واحد آپارتمان اصولاً قابلیت افراز را ندارد، دستور اداره ثبت املاک مبنی بر غیر قابل افراز بودن ملک صادر می‌شود و در مرحله بعد شریک می‌تواند دادخواست دستور فروش ملک مشاع به دادگاه محل وقوع ملک تقدیم نماید و ملک مزبور از طریق مزایده به فروش خواهد رسید و ثمن حاصله ما بین هر دو شریک تقسیم می‌گردد .  بجهت برخورداری از خدمات تخصصی حقوقی و همچنین بهره‌مندی از خدمات داوری و حکمیت، و حل و فصل اختلافات به روشه‌ای قانونی و عرفی با موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت در ارتباط باشید .

برچسب‌‌ها : وکیل دعاوی ، مشاوره حقوقی ، مشاوره امور ثبتی ، وکالت امور ثبتی ، داوری در اختلافات ، وکیل

5- بنده سه دانگ از یک باب مغازه تجاری به مساحت 30 متر را دارم. درحالیکه با شریکم به مشکل خورده‌ام می‌خواهم بدانم اولاً باید به کجا مراجعه کنم که ملک تقسیم شود و ثانیاً دادگاه چه تصمیمی خواهد گرفت ؟

پاسخ :

اولاً بر اساس قانون افراز و فروش املاک مشاع که مقرر داشته، افراز املاک مشاع که جریان ثبتی آن خاتمه یافته باشد با واحد ثبتی محلی است که ملک مزبور در آن محل واقع شده است و چون فرض سوال همینگونه است باید به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه کنید نه دادگاه . و ثالثاً با عنایت به اینکه ملک مشاعی 30 متر می‌باشد به احتمال زیاد اداره ثبت آن را غیر قابل افراز تشخیص خواهد داد مگر اینکه ترتیب دیگری مقرر نماید ، که در اینصورت غیرقابل افراز بودن می‌بایست به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه کرده و تقاضای دستور فروش ملک مشاعی را بنمایید . موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت دارای گروه تخصصی در زمینه امور ثبتی آماده ارائه برترین خدمات تخصصی در زمینه  امور ثبتی املاک شخصی و املاک وقفی  و سایر املاک می‌باشد.

برچسب‌‌ها : وکالت املاک ، وکیل امور ثبت اسناد ، مشاوره حقوقی ، املاک وقفی ، میانجی گری و داوری ، وکیل

6- در یک ویلای قدیمی حدود 10 نفر هستیم که مالکیت مشاعی داریم که 9 نفر آن‌ها با تخریب و بازسازی ملک مزبور موافق هستیم ولی یک نفر از شرکا مخالفت می‌کند به طور قانونی چگونه می‌توانیم وی را مجبور به تبعیت از اکثریت گروه نماییم ؟

پاسخ:

با توجه به ماده 31 قانون مدنی که مقرر داشته هیچ مالی را از تصرف صاحب آن نمی‌توان بیرون کرد بنابراین تصرف شخص مخالف، کاملا قانونی است هرچند که با نظر اکثریت مخالفت نماید.  مع‌‌الهذا حضرتعالی و شرکاء در صورت تمایل می‌توانید با مراجعه به اداره ثبت محل وقوع ملک گواهی عدم افراز ملک مزبور را اخذ نمایید و با مراجعه به دادگاه حکم دستور فروش ملک را بگیرید و از طریق مزایده شرکای دیگر و یا حتی جنابعالی در مزایده شرکت کرده و سهم شریک مخالف را تملک نمایید. . مشاوره حقوقی در زمینه‌های ثبت اسناد و املاک و همچنین املاک وقفی در موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت با بالاترین کیفیت انجام می‌گیرد .

برچسب‌‌ها : وکیل امور ثبتی، وکالت دعاوی ، دعاوی افراز ، دعاوی ثبتی ، دعاوی ملکی ، افراز سند ، ملک شریکی

7- بنده و یکی از دوستانم یک مغازه به مساحت 100 متر مربع را بصورت مشاعی شریک هستیم با توجه به اختلافات فی ما بین چگونه می‌توانیم سند جداگانه بگیرم ؟ و به کدام دادگاه مراجعه کنم ؟

پاسخ :

با توجه به فرض سوال می‌بایست به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه نمایید نه دادگاه ، زیرا که بر اساس ماده یک قانون افراز و فروش املاک مشاع ، اشعار داشته که زمانی‌که جریان ثبتی ملکی خاتمه یافته رسیدگی به افراز در صلاحیت اداره ثبت است و دادگاه صرفاً زمانی صالح به رسیدگی می‌باشد که جریان ثبتی خاتمه نیافته باشد و در جریان باشد ، با عنایت به اینکه ملک مزبور در فرض سوال 100 متر است اداره ثبت به احتمال زیاد قابلیت افراز را تشخیص خواهد داد و پس از آن سند تفکیکی آن صادر می‌شود . انجام هر گونه خدمات ثبتی و افراز و تحدید حدود راجع به املاک مسکونی و تجاری را به متخصصین مجرب در موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت بسپارید.

برچسب‌‌ها : وکالت امور ثبتی ، افراز اسناد ، مشاوره حقوقی ، وکالت املاک اوقافی ،  قبول وکالت کاری ، وکیل

8- ملکی مشاع و غیر قابل افراز می‌باشد یکی از شرکا قصد فروش داشته و آن یکی قصد فروش ندارد چه باید کرد ؟

پاسخ :

چنانچه ملکی غیر قابل افراز باشد بایستی گواهی مبنی بر عدم افراز تنظیم و  شخصی که قصد فروش نداشته باشد میتواند برای خرید سهم بقیه شرکاء اقدام کند .

برچسب‌‌ها : وکیل امور ثبتی، وکالت دعاوی ، دعاوی افراز ، دعاوی ثبتی ، دعاوی ملکی ، افراز سند ، ملک شریکی

9- ملکی دارای چهار شریک می‌باشد که قصد تفکیک دارند برای تفکیک ملک مشاعی چه اقداماتی میتوانند انجام دهند ؟

پاسخ :

اگر این چهار شریک قصد تفکیک داشته باشند بایستی به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنند و اقدامات لازم را انجام دهند اما اگر این اقدامات توسط وکیل صورت بگیرد در زمان کوتاه تر تفکیکی مطمئن تر و نهایتاً حصول نتیجه ای مناسب و مطمئن خواهد داشت .

برچسب‌‌ها : وکیل امور ثبتی، وکالت دعاوی ، دعاوی افراز ، دعاوی ثبتی ، دعاوی ملکی ، افراز سند ، ملک شریکی

10- چگونه میتوان به جهت تفکیک ملکی که عرصه متعلق به دیگری است و فقط اعیان متعلق به شخص است اقدام نمایم ؟

پاسخ :

در این مورد موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران به شما پیشنهاد میکند که ابتدا به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه کنید و بعد از تنظیم سند بطور کلی برای تفکیک سند اقدامات لازم را انجام دهید .

برچسب‌‌ها : وکیل امور ثبتی، وکالت دعاوی ، دعاوی افراز ، دعاوی ثبتی ، دعاوی ملکی ، افراز سند ، ملک شریکی

11 - بیع نامه ای بین خریدار و فروشنده با موضوع یک قطعه زمین با متراژ 500 متر مربع تنظیم شده است ، ملک تفکیک نشده است ،در صورت اختلاف بین خریدار و فروشنده هزینه تفکیک بر عهده کیست ؟

پاسخ :

هزینه‌ی تفکیک معمولا و عرفاً بر عهده فروشنده می‌باشد اما با توافق طرفین ممکن است این هزینه بر عهده خریدار و یا بصورت مساوی باشد .

برچسب‌‌ها : وکیل امور ثبتی، وکالت دعاوی ، دعاوی افراز ، دعاوی ثبتی ، دعاوی ملکی ، افراز سند ، ملک شریکی

12- ملکی غیر قابل افراز می‌باشد ، در اینصورت چنانچه معامله‌ای صورت پذیرفته باشد خریدار حق فسخ دارد ؟

پاسخ :

بسته به توافقات حاصله در بیع نامه، طرفین ملزم به اجرای تعهدات خود می‌باشند اما در فرض فوق خریدار میتواند بعد از نظریه کارشناسی ملک خود را به فروش برساند

 ممکن است به هر دلیلی ملک به فروش نرسد و یا اصلا خریدار قصد فروش نداشته باشد خریدار درصورت عیب در ملک و استفاده از این خیار ، معامله را فسخ کند .

برای رفع اختلافات، گرفتن وکیل و مشاوره حقوقی به سایت موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران مراجعه فرمایید .

برچسب‌‌ها : وکیل امور ثبتی، وکالت دعاوی ، دعاوی افراز ، دعاوی ثبتی ، دعاوی ملکی ، افراز سند ، ملک شریکی

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت