امور ثبتی

امور ثبتی :

در کشور ما حقوق ثبت جزء شاخه‌ی حقوق عمومی قرار دارد، ولی با حقوق مدنی بسیار در ارتباط است. اداره کل ثبت اسناد و اموال کشور که بعدها به سازمان ثبت اسناد و املاک تبدیل شد قدمت بسیاری دارد. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وابسته به قوه قضاییه می‌باشد. دفاتر اسناد رسمی ازدواج و طلاق از نهادهای تخصصی و از زیر مجموعه‌های مهم برای این سازمان است.

 

 

 

سند رسمی چیست؟

 

در قانون ثبت، سند رسمی سندی است که مطابق با قوانین در دفتر اسناد رسمی یا سازمان‌های ذی‌صلاح ثبت شده باشد. در کشور ما بر اساس قوانین ثبت دو طریق برای ثبت اسناد وضع شده است:

  • ثبت عادی که به موجب تقاضانامه انجام می‌شود
  • ثبت عمومی که به موجب اظهارنامه به عمل می‌آید و اقداماتی از قبیل شماره‌گذاری و پلاک‌کوبی صورت می‌گیرد.

 

اقسام دعاوی ثبتی:

 

  • دعاوی ثبت اسناد: دعاوی مربوط به اسناد مالکیت معارض، دعاوی مربوط به اشتباهات ثبتی، دعاوی مربوط به ابطال سند
  • دعاوی ثبت املاک: شامل اعتراض به ثبت ملک، اعتراض به تحدید حدود، اعتراض به حقوق ارتفاقی، اعتراض به رای هیأت حل اختلاف قانون تعیین تکلیف وضعیت اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی و همچنین اعتراض به اشتباهاتی که قبل از ثبت ملک در دفتر املاک صورت پذیرفته است
  • دعاوی مربوط به اجرای سند رسمی لازم ‌الاجرا

 

مراجع رسیدگی به دعاوی ثبتی به طور کلی هیأت نظارت‌و‌شورای عالی ثبت و محاکم دادگستری می‌باشند. طبق قانون ثبت اسناد و املاک برای رسیدگی به اشتباهات و اختلافات مربوط به امور ثبت اسناد و املاک در حوزه قضایی استان، در مقر هر دادگاه هیأتی به نام هیأت نظارت تشکیل می‌شود.

 

تخصصی و پیچیده ‌بودن موضوعات ثبتی و هزینه‌های زیاد این دعاوی کاملاً مشخص است. موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت دارای کارگروه‌های تخصصی در تمامی امور حقوقی به ویژه امور ثبتی، آماده ارائه خدمات به نیازهای حقوقی شما مراجعین محترم می‌باشد.

 

از دیگر کارهایی که بصورت کاملاً ویژه مورد توجه کارشناسان ما قرار دارد، امور مربوط به ثبت شرکت‌ها می‌باشد. که عبارت است از:

ثبت و تأسیس انواع شرکت‌ها (مسئولیت محدود، سهامی‌خاص و …، پرونده‌های دارایی، اخذ کد اقتصادی، دریافت مفاصاحساب وتقاضا یا تمدید کارت بازرگانی و … می‌باشد.

 

همچنین موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت با انجام کلیه امور ثبتی بصورت کاملاً تخصصی آماده ارائه مشاوره و راهنمایی به شما مشتریان گرامی می‌باشد.

شما عزیزان می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی کامل این خدمات ویژه ثبتی و اداری با کارگروه‌های تخصصی در این مجموعه حقوقی در ارتباط باشید.

در قسمت سوالات متداول به سوالات احتمالی شما در رابطه با امور ثبتی پاسخ داده شده است.

 

گروه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت