بازرگانی بین المللی

 وکیل بین المللی بازرگانی

دانستن اینکه چه اصول و قواعدی را در تنظیم قراردادها بکار ببریم ، تا نه تنها سود و منفعت در معاملات بازرگانی داشته باشیم بلکه بتوانیم از ضرر و زیانهای احتمالی نیز پیشگیری کنیم ، حائز اهمیت فراوانی است .

اصولاً یک قرارداد زمانی جنبه بین‌المللی پیدا می‌نماید که دو طرف قرارداد در دو کشور مختلف اقامت داشته باشند و یا محل اجرای قرارداد خارج از کشور محل اقامت طرفین باشد، « این مجموعه حقوقی بین المللی تلاش دارد با همکاری جمعی از حقوقدانان  این اصول را بصورت کاملا کاربردی و مفید برای تمامی تجار و شرکتهای بین المللی تحت عنوان تجربیات یک وکیل بین‌المللی بازرگانی ارائه نماید. »

قبل از عقد هر قراردادی، طرفین با یکدیگر در مورد نوع ، کیفیت ، مقدار ، نحوه پرداخت ثمن معامله ، موعد  تحویل کالا یا خدمات توسط شرکتهای بین المللی ، تضامین قراردادی ، انواع بیمه نامه ها و امور مربوط به حمل کالا و سایر مسائل مرتبط با قراردادهای بین المللی – بازرگانی که بصورت حضوری و یا بوسیله مکاتبات دیگر نظیر  ایمیل یا ویدئو کنفرانس مذاکرات را انجام میدهند، میبایست توسط وکیل بین المللی بازرگانی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

 

 پس از نهایی شدن گفتگوهای طرفین قرارداد معمولا یکی از طرفین که از موضع قوی تری برخوردار است ، اقدام به تهیه پیش‌نویس قرارداد می‌نماید ، تهیه این پیش‌نویس بوسیله وکیل بین المللی بازرگانی باعث می‌شود تا طرف قوی تمامی خواسته‌های خود را در قرارداد بگنجاند و پس از جرح و تعدیل نیز به حداکثر خواسته‌های خویش در قرارداد دست یابد.

متاسفانه در کشور ما ایران معمولا اول طرف خارجی پیش‌نویس قرارداد را می‌نویسد و به طرف ایرانی پیشنهاد می‌دهد و طرف ایرانی هم که نسبت به تنظیم قرارداد بین المللی به زبان انگلیسی آگاهی و اطلاعات کمی داشته و نمی‌خواهد برای این موضوع از طریق استفاده از وکیل بین‌المللی بازرگانی در تنظیم قرارداد‌های هزینه‌ای را پرداخت نماید ، پیشنهاد طرف خارجی را قبول می‌کند و همان پیش‌نویس را بدون تغییرات اساسی  امضا کرده ، بی آنکه به تعهدات حقوقی که بر عهده گرفته آگاهی کاملی داشته باشد.

 

وکیل بین المللی بازرگانی در مجموعه حقوقی دفاع یاران آماده ارائه خدمات حقوقی تخصصی ، مشاوره‌ای در تمامی زمینه های بازرگانی بین‌المللی میباشد.

 

 

 

از نظر وکیل بین المللی بازرگانی یک قرارداد بین المللی میتواند شامل چندین رکن اساسی ‌باشد :

 • مشخصات طرفین ( اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی )
 • موضوع قرارداد
 • بها ی کالا و یا خدمات آن
 • مدت قرارداد
 • نحوه اجرای تعهد
 • مدارکی که فروشنده می‌بایست تهیه و ارائه نماید
 • شیوه ارائه خدمات پس از فروش
 • موارد فسخ و انفساخ قرارداد
 • شیوه حل و فصل اختلافات ( داوری بین المللی )
 • موارد عدم مسئولیت ( فورس ماژور )
 • قانون حاکم بر قرارداد
 • تعداد نسخ معتبر و تاریخ تنظیم قرارداد
 • ضمانت های اجرائی عدم تعهدات قرارداد
 • شرایطی برای الحاق شرایط جدید در قرارداد

شرایط خاص منطقه‌ای  و امکانات جدید در مراودات بین‌المللی و تبادلات کالا ، تاثیر بسیاری گذاشته است. همچنین شرایط خاص اقتصادی و پتانسیل‌های بالقوه در محدوده‌ی جغرافیایی کشورمان  باعث شده امکانات فراوانی برای ترانزیت کالا و حمل و نقل وجود داشته باشد .

 

 امیدواریم همواره بتوانیم در رساندن کشورمان به اهداف عالی اقتصادی یاری برسانیم، در این میان بانک‌های ایرانی و ارتباط آنها با سایر کشورها بسیار حائز اهمیت است. « موسسه حقوقی بین‌المللی دفاع یاران عدالت  با بهره‌گیری از وکلا و دیگر اساتید بین‌المللی و تشکیل کارگروه‌های تجارت بین‌الملل در امور قراردادهای بین‌المللی ، برترین خدمات حقوقی را به مراجعین محترم ارائه می‌نماید.

 

وکیل بین‌المللی بازرگانی :

شخصی  است که تخصصا در خصوص موضوعات قراردادهای تجاری بین‌المللی فعالیت می‌نماید. وکلای بین‌المللی از بدو امر که مذاکره در خصوص تعیین یک رابطه حقوقی تجاری بین‌المللی آغاز می‌گردد ، قرارداد بین‌المللی را تنظیم ، و در خصوص موارد آن با طرفین قرارداد مذاکره می‌کند و نسبت به موارد اختلافی مشاوره ارائه می‌دهد زیرا انجام تعهدات در تمامی مواعد قرارداد از اهمیتی فراوان برخوردار میباشد .

 

قراردادهای بین‌المللی حوزه بسیار تخصصی است که نیازمند تسلط زبان انگلیسی تخصصی در بسیاری از موارد ، تکنیک‌های مذاکره و شناخت قوانین و کنوانسیونهای متعدد  است ، مهم تر از همه شناخت حقوق قراردادها به عنوان یک الزام مورد توجه خواهد بود .

 

 

 

« موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت در زمینه تنظیم ، نظارت و پشتیبانی قراردادهای تجاری ، بازرگانی ، بین المللی ، شرکت‌های خارجی ، سرمایه‌گذاری ، ضمانت‌ها و دیگر خدمات تخصصی مرتبط خدمات حقوقی ارائه می‌نماید. انجام کلیه امور، توسط بهترین و مجرب‌ترین وکلای تخصصی پایه یک دادگستری و درکمیسیونهای تخصصی انجام می‌پذیرد ».

 

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت با داشتن سوابق تجربی و تخصصی و دانش مدیران در واحد امور قراردادهای بین‌المللی دپارتمان قراردادها ، که یکی از دپارتمان‌های تخصصی خویش را در این زمینه بصورت کاملا تخصصی به شرکتهای فعال در حوزه بازرگانی – بین‌المللی ارائه می‌نماید .

انواع قرارداد بین المللی :

قرارداد های بین المللی تجاری انواع بسیاری دارند اما در تقسیم بندی کلی میتوان ان ها را در 3 دسته ی عام قرار داد :

 • قراردادهای بین المللی فروش
 • قراردادهای بین المللی خدمات
 • قرار داد های بین المللی که ترکیبی از فروش و خدمات هستند مانند صنعت و ساخت.

 

در زمینه‌ی قرارداد فروش ، نباید این تصور را داشت که لزوما کالایی به صورت عینی باید موضوع مذاکره قرار  بگیرد ، بلکه موضوع فروش میتواند از موارد مالکیت معنوی و یا صرف یک فناوری باشد ، گاهی در مذاکرات قراردادهای بین المللی ، امتیاز استفاده از یک برند یا نام تجاری  و یا امتیاز نمایندگی به طرف قرارداد واگذار میشود و نام دسته بندی کلی این قرار داد ها نباید با تعاریف رایج و عرفی آنها مقایسه گردد بلکه از نظر وکیل بین المللی بازرگانی مد نظر قراردادن قوانین منطقه‌ای و انتخاب داور مرضی‌الطرفین و یا ارجاء اختلافات احتمالی به گروه داوری از اهمیت زیادی برخوردار میباشد.

 

خدمات مشاوره حقوقی پیمانکاری :

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت متشکل از کارشناسان حقوقی بین المللی و مدیران با تجربه و متبحر در زمینه قراردادهای پیمانکاری و صنعتی ( نظیر قراردادهای مشترک عمرانی و صنعتی ) با توجه به تجربیات موفق فراوان در سالهای کاری و آگاهی از مشکلات و دغدغه های پیمانکاران ، کارفرمایان و مهندسان مشاور ، مشاور حقوقی تخصصی به این دسته از فعالان اقتصادی و عمرانی و صنعتی در حوزه قراردادهای پیمان کاریها و قراردادهای بین المللی ارائه مینماید .

گروه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت