جعل-سرقت

جعل و سرقت

1- من یک پرونده حقوقی در دادگاه دارم که به عنوان خواهان پرونده می‌باشم. درحالیکه طرف مقابلم یک برگ کپی را جعل کرده است و به دادگاه حقوقی ارائه کرده است آیا می‌توانم شکایت کیفری جعل بکنم ؟

پاسخ : خیر، با عنایت به ماده 523 قانون مجازات اسلامی و تعریف قانونی جعل فتوکپی و استفاده از آن، چون امکان اضرار به غیر را ندارد جعل جزایی تلقی نمی‌گردد. بر همین اساس شکایت کیفری جعل، احتمالا منتهی به صدور قرار منع تعقیب یا برائت متهم می‌گردد . لکن حضرتعالی در جلسه رسیدگی دادگاه حقوقی می‌توانید ارائه اصل سند را از خوانده تقاضا کنید که درصورت نبودن اصل ، حکم بر محکومیت نامبرده در پرونده حقوقی صادر می‌گردد . شما بجهت پیگیری دقیق این پرونده می‌توانید از وکلای خبره در مجموعه حقوقی دفاع یاران عدالت مشاوره تخصصی بخواهید .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکیل کیفری ، جعل و سرقت ، جعل ، سرقت ، استفاده ازسند مجعول

2- من از شخصی یک واحد آپارتمان خریداری نموده‌ام که فروشنده با ارائه یک نامه جعلی بنده را گول زد که ملک در رهن و یا بازداشت نیست . اما بعداً متوجه شدم که ملک در رهن می‌باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور می‌توانم شکایت جعل در دادسرا مطرح کنم ؟

پاسخ :

با عنایت به اینکه در جرائم جعل استفاده از سند مجعول که منتهی به کلاهبرداری می‌شود فقط کلاهبرداری مورد حکم قرار می‌گیرد، چراکه همانا اتهام جاعل کلاهبرداری است و جعل و  استفاده از سند مجعول در طریق نیل به مقصود و اکل مال غیر به باطل صورت پذیرفته است ،  لذا مقدمه جرم اصلی و در واقع مانور متقلبانه متهم در طریق دستیابی به هدف بوده است ، بنابراین بجهت تقدیم چنین شکوائیه‌ای، توصیه می‌شود با وکلای امور کیفری در موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت قرارداد وکالت تنظیم بفرمایید چرا که عدم استفاده از تجارب وکلای دادگستری می‌تواند عواقبی برای این موضوع داشته باشد .

بر چسب‌ها : وکیل دعاوی کیفری ، شکایت کیفری ، جعل و سرقت ، جعل سند  ، سرقت،  سند مجعول

3- شاکی پرونده‌ای هستم که متهم آن با امضا‌ی خودش سندی را به ضرر من جعل کرده است نتیجه پرونده چیست ؟

پاسخ :

در فرض سوال این نکته که متهم امضای خودش را بر روی سند زده باشد باعث می‌گردد عنوان مجرمانه جعل منتفی گردد. چون که در جعل امضا شبیه سازی رکن اصلی می‌باشد و تا زمانی که شباهت ظاهری امضاها وجود نداشته باشد وقوع جرم جعل منتفی است. مگر اینکه امضای شاکی و متهم شبیه هم باشد که در این صورت دادگاه درصورت احراز شباهت به امضاءها متهم را به مجازات مقرر ماده 536 قانون مجازات اسلامی (شش ماه تا دوسال حبس یا به سه میلیون تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد کرد. بجهت عقد قرارداد وکالت با یک وکیل خوب با گروه حقوقی دفاع یاران عدالت تماس بگیرید .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل پرونده جعل ، سرقت ، استفاده از سند مجعول

4- پدرم حدوداً 70 سال دارد که به جرم صدور چک بلامحل تقریباً یک سال زندانی است که با پیگیری‌های خانواده‌ام به جرم جعل و استفاده از سند مجعول (چک) از شاکی پرونده ، شکایت شده است می‌خواهم شرایط قانونی جرم جعل را بدانم ؟ و اینکه آیا درصورت محکومیت شاکی ، پدرم آزاد می‌شود؟

پاسخ :

صدر جواب سوال اول ارکان اصلی و تشکیل دهنده جرم جعل عبارت است از : وانمود کردن غیر واقع ، قلب حقیقت و قابلیت اضرار به غیر اما در جواب سوال دوم بله با لحاظ اینکه اگر پرونده چک بلامحل و جعل به هم مرتبط هستند می‌توانید در صورت وجود شرایط اعاده دادرسی ، دادخواست اعاده دادرسی تقدیم دادگاه نمایید .

اکیدا توصیه می‌گردد به منظور پیشرفت پرونده شما در این پرونده حتما از وکلای باتجربه‌ی مجموعه حقوقی دفاع یاران مشاوره تخصصی بخواهید.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، کیفری ، جعل و سرقت ، جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ، وکالت دعاوی

5- من یک شریک تجاری دارم متاسفانه شریک بنده به علت اختلافات و شاید لج بازی ، وسایل مغازه که برای هردویمان بوده است را تخلیه و به سرقت برده است آیا می‌توانم شکایت سرقت به دادگاه تقاضا کنم ؟

پاسخ :

خیر، با توجه به سوال شما، شکایت کیفری سرقت اشتباه است . چراکه بردن مال مشترک توسط شریک شما از جمله مصادیق سرقت تعزیری یا حدی نیست ، لیکن فرض سوال، احتمالا می‌تواند از مصادیق خیانت در امانت باشد. بنابراین شکایت کیفری خیانت در امانت می‌تواند دارای وجاهت قانونی باشد. البته با مشاوره حقوقی با گروه دفاع یاران عدالت و ارزیابی سایر مسائل ، این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ،

6- پدر بنده کارگر خدماتی یک بانک است به علت غفلت از 8 کارت بانکی سرقت مبلغ سه میلیون تومان برداشته است. در حال حاضر در اداره آگاهی تحت نظر است . جرم پدرم چیست و چه عواقب قانونی برای او وجود دارد ؟

پاسخ :

با توجه به اینکه اقدام متهم در ربودن کارت و وجوه مربوطه رفتار واحد است و دارای عناوین متعدد مجرمانه است و دارای عناوین 1- سرقت 2- تحصیل مال از طریق نامشروع است لکن متهم به مجازات اشد یعنی سرقت محکوم خواهد گردید . حتما برای پیگیری این پرونده با وکیل امور کیفری در موسسه حقوقی دفاع یاران تماس بگیرید.

بر چسب‌ها : وکیل دعاوی کیفری ، شکایت کیفری ، وکالت در پرونده جعل و سرقت ، سند مجعول

7- چند سارق شبانه برای دزدی به منزل ما آمدن و با اسلحه ما را تهدید کردند و مقداری طلا و پول را دزدیدند. دوربین‌های مدار بسته تصویر آن‌ها را گرفته است مراحل اقدامات ما چگونه است ؟ و جرم و مجازات دزدها چیست ؟

پاسخ :

بهتر آن است که حضرتعالی به محض وقوع سرقت در حین یا بعد از آن بلافاصله با پلیس تماس گرفته و شرح ماوقعه را توضیح دهید و متعاقباً به دادسرای محل وقوع جرم (محل سکونت ) مراجعه نمایید و شکایتی تحت عنوان سرقت مقرون به آزار مطرح نمایید. در جواب سوال آخر در صورت اثبات سرقت مقرون به آزار و مسلحانه دادگاه مرتکبین را به مجازات مقرر در ماده 652 قانون مجازات اسلامی سه ماه تا 10 سال حبس و شلاق تا74 ضربه محکوم خواهد کرد. مع‌الهذا درصورتیکه اثبات جرم واقع شده ، احتمالا علاوه بر مجازات جرم به حداکثر مجازات مذکور در این ماده نیز محکوم خواهند شد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ،

8- در یک مبایعه نامه یک قطعه زمین بزرگ را در منطقه شمال کشور خریداری کرده ام و برای مراحل ساخت و دریافت مجوزهای ساخت و صدور سند رسمی هم از فروشنده یک وکالتنامه رسمی دریافت نموده ام ، اما اکنون نه تنها زمین مذکور جز منابع طبیعی اعلام شده است بلکه وکالتنامه هم که به من داده اند ، جعلی اعلام شده چون از بنده کپی مدارک گرفتند و وکالتنامه محضری را در بنگاه املاک تحویلم داده اند و بنده در دفتر اسناد رسمی حضور پیدا نکردم، اکنون که فروشنده ی زمین هم در دسترس نیست چطور میتوانم مشکل را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنم ؟

پاسخ :

متاسفانه گاهی خرید و فروش در املاک شمال کشور با مشکلاتی از این قبیل مواجه می شود و احتمالاً نام و مشخصات فروشنده هم واقعی نمی‌باشد شما می‌بایست به دفتر مشاور املاک مراجعه نمایید و تایید و اصالت اسناد و مدارک ارائه شده در زمان مبایعه نامه را از ایشان مطالبه نمایید و با مدارک به دست آمده به جستجوی ریشه اصلی صاحب زمین از طریق شورای روستا  و یا سایر مراجع بپردازید و اگر فروشنده و صاحب ملک را پیدا کردید از ایشان شکایت کیفری انجام دهید و درصورتی که هیچ مشخصاتی بدست نیاوردید به عنوان مجهول‌الهویه از فروشنده شکایت کلاهبرداری و جعل و استفاده از سند مجعول ثبت کنید مطمئن باشید از طریق دادسرای عمومی شهرستان مربوطه ضمن دریافت استعلامات مربوطه ، به شکایت کیفری شما با دقت رسیدگی خواهد شد و انشالله به نتیجه مطلوب خواهید رسید . برای طرح هر نوع شکایت کیفری در سراسر ایران به وکلای پایه یک دادگستری در این مجموعه حقوقی مراجعه نمایید و همچنین از طریق لینک ارزیابی و بررسی پرونده در همین سایت خواسته خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری و مشاوره تلفنی دریافت نمایید .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت،  مشاوره حقوقی ،

9- در ورود به دانشگاه بعد از اتمام دوره کاردانی و ورود به دوره کارشناسی دانشگاه از من ریز نمرات را میخواست ، لیکن بنابر اینکه هنوز 2 واحد دیگر می‌بایستی پاس کنم ، نمیتوانستم ریز نمرات خود را تحویل دانشگاه بدهم ، مجبور شدم که خودم ریز نمرات را بگیرم و با رایانه هر طوری شده آن 2 واحد را هم در ریز نمرات بعد از مهر دانشگاه درج نمودم، اگر دانشگاه متوجه شود، آیا امکان اقامه دعوی علیه دانشجوی مذکور وجود دارد ؟

پاسخ :

مطابق ماده 527 قانون تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده این عمل جرم شناخته می‌شود لذا عنوان جرم جعل می‌باشد اقامه دعوی علیه دانشجوی مذکور با عنوان جعل وجود دارد که مجازات وی علاوه بر جبران خسارت به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

10- آیا وجود نتیجه در جرم جعل ضروری است ؟ یا اینکه حرف جعل جرم است ؟

پاسخ :

جرم جعل یک جرم مقید به نتیجه است وجود ضرر بالقوه برای تحقق جعل ضروری است و بایستی بین ضرر و عملی که انجام شده است و منجر به تحقق این جرم می‌شود رابطه وجود داشته باشد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

11- آیا شروع به جرم جعل نیز مجازات دارد ؟

پاسخ :

درست است که جرم جعل مقید به نتیجه بوده است لیکن در قانون شروع به جعل را نیز جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است فرضاً فردی شروع به جرم جعل روی یک سند یا نوشته ای آغاز کرده باشد اما هنوز تمام نشده باشد و هنوز نمیتوان عمل او را جعل دانست اما باتوجه به اقدامات اجرائی میتوان او را به جرم شروع به جعل مورد تعقیب قرار دارد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

12- برای تحقق جرم استفاده از سند مجعول وجود و احراز چه شرایطی ضروری است ؟
  • ابتدا بایستی جعلی بودن سند یا نوشته احراز شود 2- استفاده کننده بایستی با علم عمد از سند یا نوشته استفاده کرده باشد و قصد ایراد ضرر را نیز داشته باشد 3- قابلیت ورود ضرر محرز باشد .

نکته ای که قابل اهمیت می‌باشد این است که این جرم بر خلاف کلاهبرداری که بایستی انسانی را فریب داد میتواند با استفاده از یک دستگاه هم تحقق یابد مانند استفاده از کارت عابر بانک جعلی برای گرفتن پول.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

13- شخصی برای اینکه از سربازی معاف شود ، گواهی یک پزشک را جعل و سپس با آن برای معافیت خود اقدام میکند عنوان مجرمانه و میزان مجازات این شخص چقدر می‌باشد ؟

پاسخ :

این شخص با توجه به قصد و علم داشتن به جعلی بودن، این گواهی را به نظام وظیفه و یا دادگاه حسب مورد ارائه دهد عنوان مجازات وی جعل می‌باشد که مطابق با ماده 538 قانون تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده مجازات وی حداقل 6 ماه و حداکثر یکسال می‌باشد و یا اینکه به سه تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

14- شخصی در خیابان و به طور تصادفی یک مهر جعلی که مربوط به شهرداری می‌باشد را پیدا میکند پس از تنظیم یک نامه ، قصد دارد که یک امتیاز از شهرداری مثل جواز ساخت یک ساختمان را بگیرد با توجه به اینکه این شخص مهر را نساخته و پیدا کرده در فرض فوق مرتکب چه جرمی شده است ؟

پاسخ :

در جرم جعل محدود بر این نیست که حتما بایستی خود مهر و یا اقدام به هر جعل دیگری نموده و باشید و همین که بدانید این مهر جعلی است و مورد استفاده قرار دهید و با آن اقدامات انجام دهید همان جرم جعل می‌باشد که مجازات آن نیز در فرض سوال علاوه بر جبران خسارت ، حبس از 6 ماه تا 3 سال می‌باشد.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

15- طرح دعوی با موضوع جعل در دادگاه حقوقی بایستی انجام پذیرد یا دادگاه کیفری ؟

پاسخ :

رسیدگی به هر جرم جعل و استفاده از سند مجعول در دادسراها و محاکم کیفری صورت می‌پذیرد و در محاکم حقوقی معمولاً به ادعای جعل کردن و یا انکار پرداخته می‌شود بنابراین جرم جعل به طور کلی یک جرم کیفری است و حسب موضوع ها و جمیع شرایط در قانون میزان مجازات آن مشخص شده است لیکن در دادگاه حقوقی به شرح فوق قابل اقدام و پیگیری است.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

16- برای تحقق جرم جعل رایانه ای وجود چه شرایطی ضروری است ؟

پاسخ :

در جرم جعل رایانه ای جاعل به طور غیر مجاز مرتکب اعمال زیر میگردد:

  • تغییر و یا ایجاد داده‌های قابل استناد و یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده‌ها به آنها
  • تغییر داده‌ها یا علامت‌های موجود در کارتهای حافظه یا قابل پردازش در سامانه‌های رایانه ای یا مخابراتی یا تراشه‌ها یا ایجاد آن ، و وارد کردن متقلبانه با علائم به آنها

میزان مجازات جرائم فوق حسب مورد ، حبس از یک تا پنج سال و یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال می‌باشد و یا ممکن است به هردو مجازات محکوم شود.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

17- سرقت در قانون مجازات اسلامی یعنی چه ؟

پاسخ :

سرقت عبارت است از ربودن مالی که متعلق به غیر است ، بنابر تعریف فوق در سرقت حتماً بایستی عمل ربایش صورت بگیرد و مال مورد ربایش باید دارای ارزش مادی باشد ، این مال باید متعلق به غیر باشد و آنکه مال خود باشد و یا به طور قانونی مثلاً با حکم قانون داشتن وکالتنامه با موضوع حق تصرف درآن مال را داشته باشد و به طور کلی رباینده مال حق هیچ گونه تصرفی در مال را نداشته باشد، بنابراین سه رکن : 1- ربایش 2- مالیت داشتن 3- متعلق به غیر بودن مال در تعریف فوق ظاهر است.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

18- چند وقت پیش در خیابان شخصی کیفم را دزدید بعد از مدتی و مراجعه به کلانتری سارق پیدا شده است حال علیه این سارق در چه دادگاهی بایستی شکایت کنم و میزان مجازات او چقدر است ؟

پاسخ :

ربودن کیف یا همان کیف قاپی و جیب بری در جامعه و معمولاً در خیابان معمول است ، به دلیل کثرت این جرائم قانونگذار قصد برخوردی جدی دارد ماده 657 قانون تعزیرات و مجازات های بازدارنده به این موضوع اشاره کرده است که میزان مجازات آنها را حبس از یک سال حداقل و حداکثر 5 سال و به علاوه تا 74 ضربه شلاق خواهد بود.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

19- جرم سرقت داده‌های رایانه‌ای چگونه تحقق می‌یابد ؟

پاسخ :

چنانچه شخصی به طور غیر مجاز، داده‌های متعلق به دیگری را برباید چنانچه عین دادها در اختیار صاحب آن باشد سرقت رایانه‌ای اتفاق افتاده است، لذا میزان مجازات آن در این صورت از یک میلیون ریال تا بیست میلیون ریال می‌باشد و در غیر اینصورت به حبس از 91 روز تا یکسال و یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا بیست میلیون ریال و یا به هردو مجازات محکوم خواهد شد.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

20-چرا شکایت کیفری از جمله سرقت بهتر است توسط یک وکیل پایه یک دادگستری پیگیری شود ؟

پاسخ:

  • شما برای اثبات جرم سرقت نیازمند ادله‌ی اثبات می‌باشید وکیل با آشنا بودن بیشتر بر ادله اثبات دعوا در مدت زمان کمتری اقدام به اثبات جرم سرقت و محکومیت سارق میکند .
  • شاکی ممکن است به هر دلیل نتواند یا نخواهد که در دادگاه حضور یابد لذا با وجود وکیل دیگر نیازی به حضور شاکی نمی‌باشد همچنین وی میتواند بدون نیاز حضور شاکی رضایت یا عدم رضایت خود را نسبت به سارق در دادگاه اعلام کند .
  • وکیل راه شناسایی اموال و همچنین توقیف آنها را به خوبی می‌شناسد و با این توصیف میتوان به اموال خود برسد .
  • بعد از اینکه سارق محکوم و اثبات به سرقت گردید ، اقدامات برای استرداد اموال توسط وکیل انجام می‌گردد.

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

21- آیا صرف رضایت شاکی به سارق کفایت می‌کند ؟

پاسخ :

خیر جرم سرقت از جمله جرائمی است که دارای جنبه عمومی است و رضایت شاکی فقط نسبت به جنبه خصوصی آن است و جنبه عمومی جرم بصورت مجزا دارای مجازات می‌باشد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

22- چنانچه نسبت به شخصی اتهام سرقت زده شده همچنین به دلیل اینکه فرد احساس میکند در آن محل آبروریزی شده آیا میتواند بر علیه شاکی شکایت کند ؟

پاسخ :

بله چنانچه شاکی نتوانسته باشد اتهام سرقت را ثابت کند و دارا بودن سایر شرایط این شخص میتواند علیه شاکی اعاده حیثیت کند .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

23- در صورت اثبات سرقت و محکوم شدن به حبس آیا امکان تبدیل حبس به جزای نقدی امکانپذیر است ؟

پاسخ :

تبدیل مجازات به مجازات دیگر اعم از حبس به جزای نقدی دارای شرایط خاصی است لذا توصیه می‌شود که با مشاوره گرفتن از یک حقوقدان متخصص از شرایط آن اطلاع لازم را کسب فرمایید و تبدیل مجازات حبس به جزای نقدی با شرایط خاص آن امکان پذیر می‌باشد .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

24- چنانچه در حین دزدی در یک منزل مسکونی پلیس سارق را دستگیر کند آیا باز هم مجازات جرم سرقت برای سارق تعیین و قابل اجرا است ؟

پاسخ :

در این جا سارق هم قصد و علم به عمل خود داشته اما نتوانسته به هدف مورد نظر خود برسد و در حین اجرا معلق مانده عنوان جرم سارق ، شروع به سرقت می‌باشد و نه خود سرقت لذا مجازات شروع به سرقت برای وی اجرا و تعیین می‎شود .

بر چسب‌ها : دعاوی کیفری ، وکالت در پرونده کیفری ، جعل و سرقت ، وکیل جعل ، سرقت، مشاوره حقوقی ،

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت