مهریه-جهیزیه

مهریه-جهیزیه

1- خانمی هستم که به عقد دائم مردی در آمده‌ام درحالی‌که مهریه در آن ذکر نشده است تکلیف مهریه بنده چیست ؟ و آیا مهریه‌ای به بنده تعلق می‌گیرد یا خیر؟

پاسخ :

بر طبق ماده 1093 قانون مدنی زمانیکه در نکاح دائم مهریه ذکر نشده باشد نکاح همچنان به قوت خود باقی است و عقد مزبور کاملاً صحیح است و زن زمانی که با مرد نزدیکی کرده باشد، مهر‌المثل بر عهده مرد ثابت می‌شود و اگر پیش از نزدیکی با او باشد درصورتی‌که مرد او را طلاق دهد مهر‌المتعه برای زن ثابت ‌می‌شود همچنین می‌توانید مهریه‌ای را خودتان با همسرتان مشخص و ثبت کنید. در مورد تعیین مهریه و ثبت قانونی آن با مشاوران حقوقی موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت در ارتباط باشید.

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مهریه زن ، وکالت ، مشاوره حقوقی ، وکیل خانواده ، کارشناس حقوق

2- زنی هستم که در زمان عقد مهریه‌ام در عقدنامه ذکر نشده بود که قرار بر این بود که میزان مهریه را خودم تعیین کنم درصورتی‌که قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی شوهرم فوت شد تکلیف مهریه چیست؟

پاسخ :

بر اساس ماده 1088 قانون مدنی ناظر بر ماده 1087 درصورتی‌که یکی از زوجین قبل از تعیین مهریه و قبل از وقوع نزدیکی و رابطه زناشویی فوت شود زن به هیچ وجه مستحق مهریه نیست لذا متاسفانه در فرض سوال فوق‌الذکر هیچ‌گونه مهری به شما تعلق نخواهد گرفت.

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مشاوره حقوقی تلفنی ، وکالت ، دعاوی خانواده ، وکیل خانواده ، مشاوره

3- مردی هستم که مهریه‌ای به اندازه 110 سکه‌ی بهار آزادی عند‌المطالبه به همسرم بدهکار می‌باشم در حال حاضر بنا به عدم تفاهم اخلاقی تقاضای طلاق نموده‌ام آیا مهریه به زنم تعلق می‌گیرد یا خیر؟

پاسخ :

بر اساس ماده 1092 قانون مدنی درصورتیکه شوهر قبل از نزدیکی زن خود را طلاق دهد زن مستحق نصف مهریه مندرج در عقد‌نامه می‌باشد و اگر شوهر بیش از نصف مهریه را قبلاً داده باشد می‌تواند مازاد بر نصف را استرداد کند. مع‌الهذا در فرض سوال ذکر نشده است آیا نزدیکی صورت گرفته یا خیر، بنابراین اگر نزدیکی صورت نگرفته باشد نصف مهریه، اما اگر نزدیکی صورت گرفته باشد تمام مهریه به زن تعلق خواهد گرفت.

برای دریافت اطلاعات حقوقی با گروه حقوقی دفاع یاران عدالت تماس بگیرید.

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، تقسیط مهریه ، مشاوره حقوقی ، وکیل خانواده ، مشاوره غیر حضوری

4- زنی هستم و به مدت 2سال است با همسرم عقد نموده‌ام، درحالی که تقاضای مهریه داده‌ام ولی از پرداخت آن امتناع می‌کند چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟

پاسخ :

بر اساس ماده 1085 قانون مدنی تا زمانی‌که مهریه به زن تسلیم نشده باشد زن می‌تواند از انجام وظایف و تکالیفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند به شرط آن که مهریه‌ی زن حال باشد. بنابراین درصورتی‌که مهریه شما حال باشد می‌توانید دادخواست مطالبه‌ی مهریه را تقدیم دادگاه نمایید. درصورتی‌که مهر به زن پرداخت گردد حق حبس زن اسقاط می‌گردد در هر صورت مطالبه‌ی مهریه حق شماست و می‌توانید مهریه خود را از مراجع قانونی مطالبه و پیگیری نمایید. پیشنهاد می‌شود از طریق مسالمت آمیز و با بهره‌گیری از کارگروه داوری و حکمیت در موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت این مسئله را حل و فصل نمایید.

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مهریه عند‌المطالبه ، داوری ، کارگروه داوری ، میانجی‌گری ، مشاوره حقوقی

5- مردی هستم که با خانمی در سال 1393عقد موقت نموده‌ام به طوری که مدت آن 99 سال می‌باشد با اینکه تمام 99 سال را به همسرم بخشیده‌ام ایشان تقاضای مهریه نموده‌ است آیا مهریه به ایشان تعلق می‌گیرد؟

پاسخ :

بر طبق ماده 1097 قانون مدنی در صورتی‌که در نکاح منقطع (عقد موقت) شوهر قبل از نزدیکی تمام مدت نکاح را بخشیده باشد زن مستحق نصف مهریه خواهد بود لذا در فرض سوال مشخص نشده است که آیا بخشیدن مدت نکاح قبل از وقوع نزدیکی بوده یا بعد از آن بوده است. بنابراین درصورتیکه شما قبل از وقوع نزدیکی مدت نکاح را بخشیده باشید نصف مهریه به زن تعلق می‌گیرد اما اگر بعد از وقوع نزدیکی مدت نکاح را بخشیده باشید زن مستحق تمام مهریه می‌باشد.

 وکلای خبره در امور حقوق خانواده آماده ارائه خدمات تخصصی به تمام هموطنان در داخل و خارج از کشور می‌باشند.

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مهریه عند‌المطالبه ، عقد موقت ، مشاوره حقوقی ، وکالت در ایران

6- زنی هستم که مدتی می‌شود با همسرم مشکل دارم و تقاضای طلاق دادم ولی همسرم از دادن جهیزیه‌ام بدون دلیل امتناع می‌کند تکلیف جهیزیه‌ام چه خواهد شد؟

پاسخ :

بر اساس ماده 29 قانون حمایت از خانواده در صورت اینکه تقاضای طلاق نموده باشید، دادگاه رسیدگی کننده ضمن رای در مورد طلاق تکلیف سایر حقوق مالی زوجه از جمله جهیزیه و ... رسیدگی می‌کند و درصورتی‌که زوج از مسترد نمودن جهیزیه‌ی زوجه استنکاف نماید با کمک مامورین نیروی انتظامی و با اخذ دستور از دادگاه، می‌توانید اموال و جهیزیه خود را توقیف نمایید. در نظر داشته باشید در صورتیکه مبلغ جهیزیه شما کمتر از بیست میلیون تومان باشد برای تامین آن می‌بایست به شورای حل اختلاف محل زندگی خود مراجه نمایید. شما با مشاوره حقوقی با بهترین وکلای گروه حقوقی دفاع یاران عدالت، می‌توانید سریعترین مسیر قانونی را برای استرداد جهیزیه خود انتخاب نمایید.

برچسب‌ها :  استرداد جهیزیه ، عقد، ازدواج ، طلاق ، لیست جهیزیه ، سیاهه جهیزیه ، وکلای دادگستری ، مشاوره

7- بنده به مدت 8 سال با همسرم زندگی مشترک داشته‌ام در حال حاضر تقاضای طلاق داده‌ام درحالی‌که تمام وسایل جهیزیه‌ام در خانه همسرم می‌باشد تکلیف بنده چیست؟

پاسخ :

براساس ماده 29 قانون حمایت خانواده دادگاه رسیدگی کننده موظف است ضمن صدور رای طلاق در مورد جهیزیه و سایر حقوق مالی زوجه تعیین تکلیف نماید بنابراین شما با تعیین لیستی از اموال و جهیزیه خود از دادگاه رسیدگی کننده تقاضای استرداد جهیزیه را تقدیم نمایید. درصورتی‌که مبلغ جهیزیه شما کم‌تر از 20میلیون تومان می‌باشد از طریق شورای حل اختلاف محل زندگی خود پیگیری نمایید. برای ارائه دادخواست مطالبه جهیزیه به دادگاه خانواده، موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت بهترین و سریعترین مسیر قانونی را برایتان فراهم  می‌کند.

برچسب‌ها :  استرداد جهیزیه ، عقد، ازدواج ، طلاق ، لیست جهیزیه ، سیاهه جهیزیه ، مشاوره حقوقی ، وکیل خانواده

8- برای استرداد جهیزیه‌ام چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟

پاسخ:

درصورتیکه همسر شما برای خارج کردن جهیزیه ممانعت کرد می‌توانید به شورای حل اختلاف و در صورتی که مبلغ جهیزیه شما بیش از 20میلیون تومان باشد به دادگاه خانواده محل زندگی خود مراجعه نمایید - لیست جهیزیه، امضا شهود و سایر مدارک شناسائی برای شروع به پیگیری الزامی می‌باشد- درصورتیکه جهیزیه را در حال تخریب یا از بین رفتن است می‌توانید همزمان درخواست تامین دلیل به مرجع قضائی ارائه بدهید.

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، لیست جهیزیه ، سیاهه جهیزیه ، مشاوره حقوقی

9- در موقع بردن جهیزیه به منزل همسرم هیچ لیستی تهیه نکرده‌ام چطوری می‌توانم جهیزیه‌ام را استرداد کنم؟

پاسخ:

شما می‌توانید لیست اقلام جهیزیه را تهیه نمایید و از اشخاصی که در جریان خرید و بردن جهیزیه شما به منزل همسرتان اطلاع دارند به عنوان شاهد امضاء بگیرید و ضمنا فاکتورهای خرید جهیزیه هم می‌تواند مدرک بسیار خوبی برای ارائه به مرجع قضایی باشد. برترین وکلای دادگستری با تشکیل کمیسیونهای تخصصی حقوقی در موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت آماده ارائه خدمات حقوقی می‌باشند.

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، لیست جهیزیه ، سیاهه جهیزیه ، مشاوره حقوقی

10- آیا شوهرم حق فروش جهیزیه من را دارد؟

پاسخ:

خیر. جهیزیه جزء اموال ز‌وجه می‌باشد و شوهر فقط در زمان زندگی مشترک حق استفاده از اموال و جهیزیه زوجه را دارد از نظر قانون تهیه لوازم زندگی، وظیفه زوج می‌باشد و تهیه جهیزیه وظیفه قانونی نیست.

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، زوجه ، لیست جهیزیه ، سیاهه جهیزیه ، فروش جهیزیه

11- برخی از اموال جهیزیه توسط زوج فروخته شده آیا جرم خیانت در امانت انجام شده است؟

پاسخ:

جرم خیانت در امانت برای اموالی که آنها شرط امانت یا استرداد شده است، شکل میگیرد اما هدف از بردن جهیزیه برای استفاده در زندگی مشترک است این جرم زمانی شکل می‌گیرد که  شرط امانت و یا استرداد شده باشد، وگرنه وقوع جرم خیانت در امانت در مورد جهیزیه بعید به نظر می‌رسد. دقت داشته باشید در صورت تقدیم شکوائیه به دادسرا و عدم اثبات جرم ممکن است طرف مقابل از شما به جرم افتراء شکایت کند بنابراین لازم است از مشاوره حقوقی با گروه حقوقی دفاع یاران عدالت بهره مند باشید.

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، خیانت در امانت ، شکایت کیفری ، وکیل

12- آیا تهیه لیست (سیاهه) جهیزیه در ابتدای زندگی باعث کدورت و بی‌اعتمادی نمی‌شود؟

 پاسخ :

خیر. تهیه لوازم زندگی کلا بر عهده شوهر می‌باشد و این عادت اجتماعی و عرف شده که زوجه برای شروع زندگی جهیزیه به منزل شوهر بیاورد و هیچ اشکال عرفی و قانونی برای تهیه لیست جهیزیه و امضاء زوج و دیگر شهود ذیل برگه جهیزیه وجود ندارد. به جهت تنظیم صورتجلسه و نگارش لیست کامل جهیزیه از گروه حقوقی دفاع یاران مشاوره بخواهید.

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، زندگی مشترک ، لیست جهیزیه ، سیاهه جهیزیه ، مشاوره

13- برادر بنده به علت محکومیت در پرداخت پیش قسط مهریه در زندان می باشد و چون هزینه پرداخت 3 قطعه سکه را نداریم ایشان همچنان در زندان هستند چطور میتوانیم از دولت کمک بخواهیم ؟
پاسخ : بر اساس روال معمول برای محکومان مالی میتوان از داخل زندان از ستاد دیه تقاضای کمک و تسهیلات نمود بنابراین برادر شما در هر کدام از ندامتگاه های کشور هستند میتوانند ضمن ارائه مدارک مثبته و اعلام توان مالی خویش تقاضای تسهیلات را به ستاد دیه ارائه نمایند . به جهت کسب اطلاعات بیشتر و عقد قرارداد وکالت با مجموعه حقوقی بین المللی دفاع یاران در ارتباط باشید .

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، خیانت در امانت ، شکایت کیفری ، وکیل

14- چندی پیش با دختر خانمی نامزد کردم و بنا به دلایلی نامزدی ما بهم خورده است آیا پس گرفتن هدیه ها و طلاهای دوران نامزدی امکانپذیر میباشد؟

پاسخ :

مطابق قانون مدنی چون وعده ازدواج و دوران نامزدی ایجاد عقد زوجیت نمیکند و این مستلزم عقد نکاح می‌باشد . همچنین مطابق قانون هریک از نامزدها میتوانند درصورت بهم خوردن ، وضعیت هدایایی را که خود یا شخص مقابل منظور داشته مطالبه کند لیکن چنانچه عین هدایا هم موجود نباشد مستحق دریافت مبلغی به اندازه هدایا می‌باشید .

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، خیانت در امانت ، شکایت کیفری ، وکیل

15- ظاهرا درصورت بهم خوردن نامزدی ، هدایایی که نامزدها و خانواده آنها به هم داده‌اند میتوانند پس بگیرند و آیا این موضوع چنانچه نامزد فوت کند نیز امکان پذیر است ؟

پاسخ :

چنانچه عین هدایا موجود باشد امکان پذیر است و منظور ماده 1038 قانون مدنی در مورد رجوع به قیمت در موردی است که شخص وصلت در اثر فوت یکی از نامزدها بهم می‌خورد مجری نخواهد بود .

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، خیانت در امانت ، شکایت کیفری ، وکیل

16- زن چه زمانی بعد از عقد ازدواج مالک مهریه می‌شود و حق مطالبه و تصرف آن را از شوهر دارد ؟

پاسخ :

بعد از عقد نکاح و تعیین مهر و به صرف همین عقد نکاح ، زن مالک مهریه می‌گردد و حق هرگونه تصرفات را در آن دارد و چون مالک است، اصولا برای تصرف نیاز به به اذن شوهر ندارد .

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، خیانت در امانت ، شکایت کیفری ، وکیل

17- سوالی در رابطه با دو اصطلاح حقوقی دارم لطفا پاسخ بدهید، تفاوت مهر المثل با مهر المتعه چیست ؟

پاسخ :

در مهر المثل حال و وضعیت زن ملاک قرارداد برای تعیین مهریه میباشد لیکن مهر المتعه وضعیت مرد از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مورد ملاک است . اگر با این نوع عبارات تخصصی در متن رای دادگاه مواجه هستید از مجموعه حقوقی دفاع یاران مشاوره بخواهید .

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، خیانت در امانت ، شکایت کیفری ، وکیل

18- آیا گرفتن مهریه مستلزم اجرای صیغه ی طلاق می باشد ؟
پاسخ : مهریه یک نوع توافق مالی است که زوجین هنگام عقد یا بعد از آن بر میزان آن به توافق رسیده اند و دریافت و مطالبه مهریه اصولا هیچ ارتباطی به جاری شدن صیغه ی طلاق ندارد لذا مهریه چه عندالمطالبه و چه عند الستطاعه باشد یک حق می باشد لذا زن در هر زمان میتواند از شوهر درخواست مطالبه مهریه را داشته باشد.

برچسب‌ها : استرداد جهیزیه ، دعاوی خانواده ، ازدواج ، تامین دلیل ، خیانت در امانت ، شکایت کیفری ، وکیل

19- زن چه زمانی مالک مهر می‌شود و حق تصرف و درخواست آن را از مرد دارد ؟

پاسخ :

بعد از عقد نکاح و تعیین مهر و به صرف همین عقد نکاح زن مالک مهریه می‌گردد و حق هرگونه تصرفات را در آن دارد چون مالک آن است .

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مهریه عند‌المطالبه ، عقد موقت ، مشاوره حقوقی ، وکالت در ایران

20- تفاوت مهر المثل با مهر المتعه چیست ؟

پاسخ :

در مهر المثل حال و وضعیت زن برای تعیین مهر ملاک است لیکن در مهرالمتعه وضعیت مرد از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مورد ملاک است.

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مهریه عند‌المطالبه ، عقد موقت ، مشاوره حقوقی ، وکالت در ایران

21- آیا حکم ممنوع الخروجی مرد را می توان به جهت عدم پرداخت مهریه از طریق مراجع ذی صلاح گرفت؟ آیا درصورتی که مرد حکم اعسار بگیرد باز هم ممنوع الخروج می‌شود ؟

پاسخ :

بله حکم ممنوع الخروجی مرد را درصورت وجود این شرایط می توان گرفت ، مردی که حکم اعسار می‌گیرد و پرداخت مهریه را قسط بندی می‌کند درصورتی که تقاضای رفع ممنوعیت از کشور را داشته باشد، نمیتوان ممنوعیتش را رفع نمود و این موضوع تا پرداخت آخرین وام مهریه باقی است .

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مهریه عند‌المطالبه ، عقد موقت ، مشاوره حقوقی ، ممنوع‌الخروج

22- آیا گرفتن مهریه مستلزم اجرای صیغه ی طلاق می باشد ؟

پاسخ :

مهریه یک نوع توافق مالی است که زوجین هنگام عقد بر میزان آن به توافق رسیده اند و اینکه هیچ ارتباطی به صیغه ی طلاق ندارد لذا مهریه چه عندالمطالبه و چه عند الستطاعه باشد یک حق می‌باشد لذا زن در هر زمان می تواند از مرد درخواست پرداخت مهریه را بدهد.

برچسب‌ها : ازدواج ، طلاق ، مهریه ، نکاح ، مهریه عند‌المطالبه ، عقد موقت ، مشاوره حقوقی ، وکالت در ایران

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت