پیش فروش

پیش فروش

1- از سال 1390 تاکنون که 6 سال می‌گذرد و یک واحد آپارتمانی را پیش خرید کرده‌ام اما فروشنده که سازنده ساختمان فوق می‌باشد کار را تمام نکرده و آپارتمان بنده را هم مشخص نکرده‌ که چند متری است و حتی در طبقه چندم ساختمان قرارداد برای اقدام قانونی نیاز به راهنمایی دارم .

پاسخ :

با توجه به اینکه شما اطلاع از نحوه خرید خود ندارید و حتی واحد مشخصی را در مبایعه نامه ذکر نکرده‌اید و با در نظر گرفتن قانون پیش فروش ساختمان که بسیاری از موارد آن را رعایت ننموده‌اید پیشنهاد می‌گردد با همراه داشتن اصل مدارک واریزی به حساب سازنده و قرارداد منعقد شده بین خودتان در سال 1390 به دفتر حقوقی دفاع یاران عدالت مراجعه نمایند تا ضمن بررسی کامل مدارک به شما اعلام گردد که راه کار قانونی شما مطالبه آپارتمان می‌باشد و یا شما فقط قادر خواهید بود که وجه پرداختی را مطالبه نمایید.

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

2- چند سال پیش 4 واحد آپارتمان پیش خرید کرده‌ بودم و پس از تحویل آن‌ را اجاره داده‌ام اما مشکل اینجاست که بعد از گذشت 3 سال هنوز سند آپارتمان‌ها آماده شده است و سازنده طبق قرارداد 3 سال پیش باید سندهایمان را تحویل میداده است به کجا باید شکایت کنم ؟

پاسخ :

اگر در مبایعه‌نامه شما زمان دقیق تنظیم سند رسمی در دفترخانه اسناد رسمی مشخص گردیده است شما می‌بایست با همراه داشتن چک بانکی (درصورت بدهکار بودن به سازنده ) در همان روز به دفترخانه مراجعه می‌نمودید و در صورت عدم حضور متعهد از دفتر خانه برگه گواهی عدم حضور را دریافت می‌کردید و  با ارسال یک اظهارنامه انتقال سند و مقدمات انتقال سند از جمله پایان کار و مفاصاحساب دارایی را مطالبه می‌فرمودید ، اکنون با توجه به عدم اطلاع کامل ما نسبت به مراتب فوق توصیه می‌گردد با همراه مدارک کامل به جهت مشاوره حقوقی به دفتر موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت مراجعه نمایید تا ضمن بررسی کامل مدارک بهترین راهکار مشخص و دادخواست حقوقی برای ارائه به مراجع قضایی برایتان تنظیم گردد .

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

3- شخصی جواز ساختمان معتبر دارد و با توجه به اینکه سند رسمی هم دارد آیا می‌توانم با خیال راحت از وی آپارتمان پیش خرید کنم ؟

پاسخ :

با توجه به اینکه محل مورد نظر هنوز به صورت زمین می‌باشد ، طبق قانون پیش فروش آپارتمان‌ها سازندگان ساختمان زمانی می‌توانند اقدام به پیش فروش نمایند که حداقل 30 درصد از عملیات ساختمانی پیشرفت داشته باشد . برای هرگونه مشاوه حقوقی تخصصی املاک با گروه حقوقی بین‌المللی دفاع یاران عدالت تماس حاصل فرمایید .

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

4- سازنده ساختمان هستم قصد دارم یک واحد آپارتمان را پیش فروش کنم اما مالکین اصلی که با آنها قرارداد مشارکت در ساخت دارم اجازه این کار را به بنده نمی‌دهند چه راهکار قانونی برای فروش یک واحد از سهم خودم را دارم ؟

پاسخ :

شما می‌بایست طبق قرارداد عمل نمایید و اگر اجازه فروش ندارید این کار را نباید انجام بدهید اما می‌توانید با مذاکره با مالکین این اجازه را از آن‌ها دریافت نمایید که البته ضمانت‌های اجرایی نیز باید در قرارداد شما ذکر شود که مالکین شما هم مطمئن باشند شما بعد از فروش آپارتمان فوق ، همچنان به تکمیل ساختمان فوق ادامه خواهید داد .

به جهت مذاکره با طرفین معامله و مالکین می‌توانید از تجربه حقوقدانان متخصص امور ملکی در موسسه حقوقی بین‌المللی دفاع یاران عدالت کمک حقوقی دریافت نمایید .

 برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

5- بعد از پیش خرید آپارتمان به محل پروژه مراجعه‌ای نداشته‌ام اما اکنون که پرونده تکمیل شده است و برای تحویل مراجعه نموده‌ام در بسیاری از موارد تناقض مشاهده می‌کنم مثلاً به جای کولر گازی کولر آبی نصب شده است و جنس کابینت‌ها متفاوت با توافق می‌باشد و سایر موارد دیگر آیا آپارتمان فوق را قبول کنم و تحویل بگیریم ؟

پاسخ :

شما می‌بایست تفاوت قیمت‌های متریال مصرفی با توافقات در مبایعه نامه را محاسبه نمایید ، اختلاف آن را دریافت نمایید و یا اینکه سازنده را اجبار به اجرای توافق نمایید و در صورتی که در هیچ کدام از موارد فوق به توافق نرسیدید با همراه مدارک و قرارداد خرید به دفتر حقوقی دفاع یاران عدالت مراجعه نمایید تا ضمن ارسال اظهارنامه برای سازنده محترم و درخواست رسمی از ایشان نسبت به اجرای تعهدات ، اقدام به تامین دلیل از وضع موجود آپارتمان فوق‌الذکر از طریق شورای حل اختلاف محل به عمل آید .

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

6- آپارتمانی را به متراژ 65 متر پیش خرید کرده بودم اما اکنون سازنده می‌گوید آپارتمانی را که به ما تحویل داده است 67 متر است و قیمت 2 متر اضافی را به زور می‌خواهد از ما بگیرد آیا می‌توانم قرارداد را فسخ کنم ؟

پاسخ:

قرارداد شما از این جهت قابل فسخ نمی‌باشد و شما ملزوم به پرداخت مبلغ اضافه 2 متر هستید زیرا کم و زیاد شدن متراژ تا 5% جزء شرایط طبیعی و قانونی ساخت آپارتمان‌ها می‌باشد در هر صورت توصیه می‌شود به ماده 7 قانون پیش فروش ساختمان مصوب سال 1390 مراجعه نمایید برای دریافت مشاوره حقوقی با موسسه حقوقی دفاع یاران عدالت در ارتباط باشید.

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

7- یک قرارداد در دفترخانه اسناد رسمی به جهت پیش خرید یک واحد آپارتمان تنظیم کرده‌ایم و طبق قرارداد نمای ساختمان از یک نوع سنگ خاص ذکر گردیده است اما سازنده از نوع نامرغوب‌تری استفاده کرده است چطور می‌توانم خسارت بگیرم ؟

پاسخ :

می‌بایست با مراجعه به شورای حل اختلاف محل نسبت به تامین دلیل با توجه به نظریه کارشناس رسمی دادگستری اقدام نمایید و مبلغ و خسارت مشخص شده را از طریق مراجع قضایی از سازنده مطالبه نمایید .

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

8- در حال پیش خرید یک واحد آپارتمان از مادرم هستم اما مادرم شرایط خاصی را برایم مطرح کرده است آیا هر شرطی را که در مبایعه نامه بنویسیم باید اجرا کنم و آیا این شرایط قانونی است و اگر اجرا نکنم می‌تواند از من شکایت کند ؟

پاسخ :

در صورتی که مادر شما به علت شخصیت شما قیمتی خاص را برای پیش فروش آپارتمان در نطر گرفته است و شرایط خاصی را نیز در نظر دارد، بله شما ملزم به رعایت شروط می‌باشید ، اما اگر قیمت پیشنهادی آپارتمان طبق عرف بازار می‌باشد و یا اینکه شرطی که مادرتان در نظر گرفته است از شروط باطله و یا شروط مبطل عقد می‌باشد شرایط معامله شما فرق خواهد کرد . برای تنظیم قراردادهای خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی و تجاری می‌توانید در محل جلسات خودتان از وجود یک حقوقدان باتجربه از گروه وکلای دفاع یاران عدالت بهره‌مند شوید .

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

9-- به عنوان پیش خریدار در حال پیش خرید یک واحد آپارتمان هستم که فقط 40% پیشرفت فیزیکی داشته است و چون قصد دارم تمام مبالغ را بصورت نقد و چک به پیش فروشنده پرداخت نمایم و یک وکالتنامه بلاعزل در انتقال سند و فروش از ایشان دریافت میکنم چه نکاتی باید در وکالتنامه مذکور قید شود؟

پاسخ :

تمامی شرایط پیش خرید را مطابق مبایعه نامه که به عنوان پیش نویس قرارداد مشخص نموده اید باید در دفتر اسناد رسمی ثبت نمایید و مطابق با شرایط قانونی پیش فروش آپارتمانها اقدام نمایید و صرف داشتن قرارداد فروش (مبایعه نامه) در دفتر مشاور املاک و یا دفتر فروش پروژه ساختمانی کفایت نمی‌کند و در وکالتنامه به اعتبار قراردادهای مذکور اشاره شود و پلاک های فرعی و اصلی ثبتی ذکر شود و حتما به این مورد اشاره شود که سایر پلاک های ثبتی فرعی که از پلاک اصلی منشعب شود نیز در این وکالتنامه در موقع تنظیم سند دارای اعتباری می‌باشد و بهتر آن است که وکالت در اخذ صورتجلسه و امضاء آن نیز ذکر گردد برای تنظیم حقوقی قراردادهای املاک به این مجموعه حقوقی بین المللی مراجعه نمایید.

تنظیم و نگارش قراردادهای املاک را با مشاوره حقوقی به انجام برسانید.

برچسب‌ها : پیش فروش ، املاک ، وکیل امور ملکی ، تنظیم قرارداد ملکی

همراهان گرامی شما می‌توانید برای دریافت پاسخ‌های حقوقی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات تخصصی ما بهره‌مند شوید.

هرگونه کپی برداری یا انتقال مطالب این سایت، با ذکر منبع آن مجاز می‌باشد.

موسسه حقوقی بین المللی دفاع یاران عدالت